Досега за първичното разграждане на целулозата до глюкоза, необходима да по-нататъшната ферментация в алкохола, се налагаше предварителна обработка на изходния материал оризовата слама и плява с химикали, например сярна киселина, или използване на висока температура и налягане.
Изследователите съобщават, че успехът е постигнат чрез получаване на значителни количества ензим, съдържащ се в модифицираните на хромозомно ниво бактерии koji mold (aspergilli).
Получените микроорганизми, които могат да разграждат целулозата без допълнителни въздействия, били наречени super koji mold.
Любопитното е, че идеята за по-внимателно разглеждане именно на тези бактерии, дошла, тъй като те се използват в традиционния процес при производството на саке, отбелязва електронното издание 3DNews.
Според информация от компанията, разработеният от нея метод позволява икономия на енергията, необходима за разлагане на целулозата и дестилация на биоетанола след ферментацията, а така също и да се намали количеството вода, използвана в технологичния цикъл.
Коментари (0)