Кой е по-силен – мъжът или жената? Или по-интелигентен, по-ловък, по-съобразителен… Вечният спор между мъжете и жените от типа „кой е по-по-най“. Може би той е подхранил и любопитството на днешните учени, които все по-често се захващат чрез съвременни научни подходи да откриват разликите и закономерностите в поведението, физиологията и психиката на двата пола.
В крайна сметка едва ли някога ще открием еднозначен победител. По-скоро полезното е да знаем не кой тотално превъзхожда другия, а какви са разликите между нас и защо съществуват. Може би тогава ще започнем да гледаме с по-голямо уважение половинките си. Без значение от гледната точка – през мъжки или женски очи.  

Жените разпознават много повече цветове

Колко цвята има в дъгата? Този въпрос няма съвсем точен отговор, но за жените определено цветовете са повече. Според професора по психология и неврология Израел Абрамов жените могат да виждат разликите в цветовете далеч по-добре от мъжете. Заключенията си той прави въз основа на повече от 50 години изследвания в областта на човешкото зрение. Абрамов открива, че мъжете са по-добри в засичането на обекти, които се движат в полезрението им, докато жените са по-чувствителни по отношение на много малки разлики в цветовите нюанси.


Според него тези способности са развити още в дълбока древност, когато на жените се налагало да събират храна и да различават добре кога дадено растение е узряло и става за храна, докато мъжете в същото време трябвало да се обучават приоритетно в ловуването и преследването на дивеч.
Съществува и малка група жени, известни като „тетрахромати“, които притежават свръхчовешката способност да различават 100 милиона различни цвята! Физиологично те притежават четири типа конуси (фоточувствителни елементи в ретината) за разлика от нормалните хора, притежаващи по три. Тези допълнителни конуси позволяват на мозъка да комбинира повече цветове. На учените е отнело десетилетия да открият подобни суперхора (само жени), като първата е открита през 2007 година. Тя е лекар от Северна Англия и е призната за първия тетрахромат, като след това са открити и още.

 

Защита срещу евентуални отрови и зарази

Сутрешното гадене и повръщане при бременните жени може би е спомогнало за многобройността и здравето на човешкия род. Това неприятно явление според учените Пол Шърман и Самюел Флексман всъщност се оказва специален защитен механизъм, който е предназначен да предпазва майката и неродения и все още плод от паразити и опасни отрови, които могат да попаднат в месото, рибата или пилешките продукти, с които бъдещата майка се храни.

Специалистите по неонатология откриват, че сутрешното повръщане се проявява най-вече в ранните етапи на формиране на плода, когато той е най-уязвим, като впоследствие отшумява, защото бебето става доста по-развито и устойчиво. В допълнение те откриват, че жените, които са подложени на по-интензивно сутрешно гадене и повръщане на практика по-рядко абортират и губят плода в сравнение с майките, които не са изпитвали подобни ефекти. От еволюционна гледна точка тази адаптация дава възможност за израстване на здрави наследници и оттам на по-добро оцеляване на човешката раса. Така че следващия път когато видите бременна жена да повръща, опитайте да я убедите, че това е всъщност за добро.

 

Могат да разпознават изневярата много лесно

Ако сте женкар, донжуан или просто обикновен кръшкач, внимавайте повече. Според последни проучвания жените притежават необикновена способност да разпознават в голяма степен дали даден мъж е кръшкач само като разгледат лицето му. Учени от австралийски университет подложили 34 жени на специално проучване, по време на което наблюдавали снимки на десетки различни мъже с една цел – да опитат да отгатнат кои от тях са изневерявали на половинките си. Статистическият резултат след опита – жените познали в 62% от случаите!

Обяснението на науката е, че вероятно заключенията им са въз основа на това, колко мъжествено (но не непременно атрактивно!) изглеждат заснетите мъже на кадрите. Онези с по-мъжественото, „тип мачо“ излъчване били избирани от жените и в повечето случаи именно те били изневерниците.
По време на същото проучване били „изпитвани“ и същият брой мъже, като са им предлагани снимки на евентуални жени, спипани в изневяра. Мъжете тотално се провалили, като цели 77% от отговорите им били грешни. Според учените този резултат с подобна сериозна разлика в „разпознаваемостта при изневяра“ се дължи на многовековния опит на нежния пол. В исторически план жените са губели много повече при една евентуална изневяра. Докато за един мъж не било кой знае какъв проблем просто да „замени“ невярната си жена, то за една съпруга и майка е било много по-фатално да остане без глава на семейството, закрила и прехрана.


Да раждаш с удоволствие?

Знаете ли, че някои жени изпитват оргазъм по време на раждане? Аз чувам за първи път подобно нещо и ако оргазмът е последното нещо, което съм асоциирал някога с раждането, то за някои жени това не е нещо невъзможно. През 2013 година френският психолог Тиери Постел прави проучване, по време на което разпитва над 900 акушерки. Те потвърждават явлението „акушерски оргазъм“, като посочват че за над 200 000 раждания, на които са присъствали и асистирали, поне 668 жени са споделили, че са получили оргазъм.


Постел е първият учен, който посочва конкретни числа, но самото явление е известно по-отдавна и става достояние на по-широк кръг от обществото след филма Orgasmic Birth: The Best-Kept Secret. Създателката на филма Дебра Паскали-Бонаро дори споделя, че числата, посочени след проучването на Постел, измежду акушерките вероятно са дори още по-големи, защото не всички жени споделят този факт.

Според физиолога Бари Комисарук чисто физиологично и анатомично в това явление няма кой знае колко чудно нещо, защото по време на самия процес на раждане се стимулират голяма част от ерогенните зони на жената. Такива усещания обаче са в много голяма зависимост от уникалната анатомия на всяка майка, както и на нейната психология. Така че някои може и да изпитват някакво удоволствие, но повечето изпитват истинска и сериозна болка.

 

Стрес и антистрес

Според проучване публикувано през тази година, жените подложени на стрес (широко срещано явление в наши дни) са склонни повече да разчитат на хората около тях да им помагат и съчувстват. И като цяло стават по-емоционални. Докато мъжете в същата ситуация стават по-затворени и егоистични, като губят способността да разбират околните. Според Джорджо Силани, ръководител на научното изследване, този резултат е изненадващ, защото всички са очаквали че мъжете и жените, включени в теста, ще понижат в еднаква степен емоционалността си. Ученият прави два възможни извода. Първият е, че жените може би се социализират в по-голяма степен при тежки за тях моменти, за да могат да търсят по-лесно помощ от околните, докато мъжете обикновено са учени от хилядолетия да намират решение на проблемите си самостоятелно. Вторият е чисто физиологичен – може би хормонални фактори играят сериозна роля в този процес, защото при жените в стресови ситуации нивото на окситоцина е много по-високо и вероятно това ги прави по-склонни към социализиране.

 

Жените имат по-силна имунна система

Факт, който знаем отдавна, но нека го повторим. Известно е, че жените имат далеч по-силна имунна система спрямо мъжете благодарение на някои биологични различия. Според учени от университета в Гент наличието на две копия на X хромозомата при жените (при мъжете една от тях е XY, т.е. образно казано намалена), означава че те разполагат с повече микро РНК, която подсилва имунната система и предпазва от развитие на болести и рак. В друго изследване, на доктор Мая Салех, се отбелязва, че естрогенът (женски полов хормон) предотвратява образуването на ензим (Caspase-12), който пък е пряко свързан с възпалителните процеси в организма.


Още едно изследване – на японеца проф. Кацуики Хирокава, доказва, че имунната система при жените старее по-бавно. Според него това е и причината като цяло жените да живеят по-дълго от половинките си. Други тестове пък показват, че високите нива на тестостерона при мъжете са свързани с намалена имунна защита, което прави мъжете по-податливи на инфекциозни болести, отколкото жените.


Разпознаване на партньора

Гейдар (от англ. Gaydar, съставено от gay + radar) е термин, който обозначава способността да различаваме сексуалната ориентация на човека пред нас според външни признаци. Този термин е нов, а през 2011 година е направено проучване, доказващо, че жените в овулация са с много по-изострени такива способности. Екип, воден от Никълъс Рул от университета в Торонто подлага 40 жени на три различни теста, за да потвърди хипотезата си, че жените в овулация много по-добре могат да определят мъжката сексуална ориентация.

Изследователите откриват, че колкото по-фертилна е жената, толкова по-точно тя може да идентифицира лицата на хомосексуални мъже, показвани дори само на снимки. Откриват още, че жени, помолени да прочетат еротичен разказ преди самия експеримент, са дори още по-точни в идентификацията на хомосексуалистите. Според Рул този факт е доказателство, че еволюцията има участие при образуването на двойки между жени и мъже. Тъй като жените през живота си формират ограничен брой яйцеклетки, те трябва да са изключително внимателни при избора си на потенциален партньор.

 

Предсказват ли жените опасностите?

Освен по-силна имунна система и други сетива, жените притежават и по-изострено усещане за опасности. И това вероятно също е свързано с инстинкта към запазване на поколението. В изследване, публикувано през 2012 година в университета в Киото, Япония (от Нобуо Масатака и Масахиро Набасаки), са тествани способностите на 60 жени в родилна възраст. На всички тях са показвани снимки, в които трябвало да откриват замаскирани или трудно виждащи се змии. Резултатът е, че жените намиращи се в лутеална фаза (времето между овулацията и настъпването на следваща менструация), откривали змиите много по-бързо.


Според учените причината за това са повишените нива на хормона прогестерон, заедно с хормоните кортизол и естрадиол по време на лутеалната фаза. Вероятно те играят ключова роля в повишаването на тревогата при жените, както и на техните способности за откриване на опасности. Това има смисъл, защото това е период, през който жената може да забременее, без все още да знае за това, така че организмът е еволюирал, за да може да я предпазва дори несъзнателно още в този период.

 

Жените – майстори на едновременните задачи

Не става въпрос за богини с много ръце като тези от индийската митология или пък за способностите на Windows да отваря много приложения едновременно. През 2013 година екип от английски психолози провеждат два експеримента, които демонстрират превъзходството на нежния пол по отношение на едновременното действие над различни задачи. По време на първия те карат мъже и жени да извършват различни задачи на компютър, като например броене и разпознаване на геометрични форми. Мъжете и жените се справяли еднакво бързо при еднократно изпълнение на задачите. Но когато двата пола били подложени на бързи последователни повторения на тестовете един след друг, мъжете се справяли по-бавно.


При следващия експеримент групите били помолени да извършат пространствен тест, като например да намерят ресторант, отбелязан на картата, или да намерят загубен ключ в открита площ, докато в същото време отговарят на прости математически задачи и говорят по телефона. Изискването било да приключат със задачите за осем минути. Оказало се, че жените били много по-методични и организирани от мъжете и съответно се справили далеч по-добре.


За изследователите това отваря допълнително ново поле от въпроси за бъдещи изследвания, като например по-какъв начин мултитаскингът (многозадачността) е бил полезен за нашите предци. Вероятно тази способност е била много полезна за жените, докато за ловуващите мъже е било по-важно да могат да се концентрират върху дадена задача, без да се разсейват. Още по-интересното е, че според други изследвания именно мъжете са по-добри в мултитаскинга, но пък този резултат зависи до огромна степен от конкретните задачи.