Ученици от 5-годишна възраст ще учат програмиране по време на редовните си учебни занимания във Великобритания от тази година. Изучаването на алгоритми и програмни езици ще замени досегашните опити да научат децата на позната вече информация – работа с мишка и клавиатура, обработване на текст и изображение.

Новата програма идва в отговор на коментарите от големи технологични компании относно британското образование и незадоволителните технически познания, които дава то. Коментарът на министъра на образованието на Великобритания Майкъл Гоув от септември 2013 г., когато проектът е пуснат за одобрение, е, че настоящата програма по „Информационни и комуникационни технологии“ предлага познания за програми, „вече скърцащи от възраст“. Според него старата програма е аналогична на това да учим децата си как да пращат телеграма или да пътуват в цепелин. Изказването му продължава с:

„Новата ни програма учи децата на компютърни науки, информационни технологии и дигитална грамотност: учи ги как да програмират и да създават свои програми, не просто как да работят с компютър, а как работи компютърът и как да го накарат да работи за тях.“

Целта на новия предмет не е само да създаде бъдещи програмисти, а да даде на новото поколение по-добри шансове за реализация във всяка област, да ги направи по-креативни. В основата на програмирането са логическата и критическа мисъл, а това ще помогне на младежите, каквото и амплоа да изберат за в бъдеще.

Първокласниците ще започнат с това, „какво е алгоритъм“, и ще напишат първите си програми, с които да „създават, организират, запазват, манипулират и откриват дигитално съдържание“. Образованието ще включва всеки етап от програмирането и поне един от всеки тип езици, като започва на 5-годишна възраст и продължава до 14 – след това младежите имат правото да изберат дали да продължат с програмирането, или да го заменят с предмет, по-подходящ за тях.

Как смятате – трябва ли тази тенденция да се разпространи и бихте ли одобрили преподаването на програмиране на невръстното ви дете? Споделете мнението си в коментарите.

Вижте още: Геймърите са по-социални, образовани и оптимистични от негеймърите?