
Gallery "2528"
Когато чуем за телескоп, обикновено се сещаме за космическата програма "Hubble" и предимствата на това, да снимаме космоса от самия него. Но чудили ли сте се какво става с добрите стари телескопи на Земята и какво могат те? Огромните телескопи на Земята дори в този момент изучават част от невидимия за човешкото спектър - от нискочестотни радио вълни, през инфрачервената светлина до високочестотните гама лъчи. Но нито един телескоп на Земята не може това, което може Large Binocular Telescope (LBT).
По-рано тази седмица бе показана първата снимка, направена с TLB - спираловидна галактика, назована NGC 2770. Tя е отдалечена на 102 милиона светлинни години от нашият Млечен Път. След анализ на цветовете и тяхната температура става ясно, че галактиката се състой от милиони звезди струпани под формата на плосък диск от искрящ газ.
Всъщност, снимката е направена през месец Януари, но за първи път бе показаха на широкото общество. Снимката във висока резолюция може да видите тук.
Телескопът LBT е най-големият на Земята. Благодарение на свойте две лещи по 8,2 метра в диаметър всяка, TLB има резолюция 10 пъти по-голяма от тази на телескопа Hubble и събират повече светлина от него. Цели 20 години и близо 80 милиона евро са били нужни за да се изгради най - големият телескоп в света. От пускането си в експлоатация през 12 октомври 2005 година, до началото на 2008 телескопът е работил само с едната си леща и бил използват за наблюдение на близки обекти. Сега, когато вече и двете лещи функционират, учените се надяват да достигнат до още по-далечни кътчета от необятната Вселена и да я видят по-детайлна от всякога.
Още за Large Binocular Telescop Observatory можете да прочетете на официалният и сайт.
Коментари (0)