Може ли самолетът да се разбие заради включен мобифон? А плоският монитор да увреди мозъка ви? Специалистът по технологиите Саймън Озборн от в. "Индипендънт" подлага на проверка митовете за високите технологии.

Най-много легенди витаят около вездесъщите мобифони. Според мнозина те могат да причинят авиокатастрофи, да смутят работата на болничните системи и пейсмейкърите и да причинят взривове в бензиностанциите. Предупреждения за изключване на устройствата действително висят на повечето такива места. Според проф. Адам Бърджис от университета в Кент обаче за такава опасност няма никакви доказателства. В болниците телефоните могат сериозно да повлияят на апаратурата само в 0,1 % от случаите, при това само в непосредствена близост до нея. Освен това с напредването на технологиите този риск допълнително е намалял. Колкото до взривовете, митът води съществуването си от катастрофата с неясни причини от 1988 г. на нефтената кула "Пайпър Алфа". В крайна сметка обаче станало ясно, че взривът е бил причинен от статичното електричество от дрехите на шофьорите, които излизали от колите си.

Друг мит е, че плоските монитори вредят на очите повече от обикновените. Негов източник е фирма, рекламираща очила за защита на очите в офиса. Според нея мониторите с плоски екрани "излъчват на опасна честота, която затруднява зрението и оказва пагубно влияние върху обмяната на веществата". Трябва ли да се тревожим? "Това е стопроцентова измама", твърди офталмологът Кит Холанд от Челтнъм. "Няма никакви доказателства за това, че плоските екрани представляват и най-малката опасност." Офталмологът Тим Хън-тър от университетската болница в Лийдс дори смята, че те са по-безвредни от обикновените, които "рисуват" изображението многократно всяка секунда. Тяхното примигване може да доведе до главоболие и дори епилептични припадъци.

Популярна градска легенда е, че престъпниците могат да изтеглят информация за банковата ви сметка от стария ви компютър, дори да сте я изтрили, като се поровят в харддиска. файловете се съхраняват върху HDD диска, който е покрит с магнитен материал. Над него преминава устройство за четене и запис, което определя разположението на магнитния материал, разделен на малки секции. Всяка означава 0 или 1 - двоичния код, с който се записват всички файлове и снимки. Ако натиснем "изтрий", този код реално няма да изчезне - просто мястото на харддиска ще се обозначи като свободно за нови данни. Така че този мит е верен - специалистите и мошениците могат спокойно да прочетат изтритата информация.
От в. Класа 

Тагове: