Рибата е основна част от прехраната на човечеството, като само през 2011 г. сме изяли 132.3 тона. Рибата, както всички знаем, е живо същество, което шава, размножава се и по дефиниция попада в царство Животни, че даже Гръбначни. Въпреки това обаче отношението към нея е по-подобно на това към репичка, отколкото към кокошка. Защо? Основно защото се смята, че е неинтелигентно същество, което не усеща болка (почти като зарзават, който се мята), а това, оказва се, е голяма грешка от наша страна. В публикацията „Интелект, съзнание и етика на рибите“ биологът Кълъм Браун отбелязва, че плуващите животинки са доста по-интелигентни, отколкото смятаме.
Някои риби използват инструменти. Като камъни, с които да разтрошат черупката на морски таралежи и да си хапнат меки вътрешности или да прилепят яйцата си към листа или камъчета – природната алтернатива на детска количка.
Рибите са могат да се учат, дори от социалната среда. Според проучването на риба дъга й е отнело 5 опита, докато се научи да излиза от мрежа с една-единствена дупка, като е помнела за мрежата след година – повече от половината си живот. Рибите се учат и от грешките на другите – колкото е по-голяма групата, толкова по-бързо схваща.
Рибите чистачи могат да се подмазват. Тези обитатели на Големия бариерен риф се изхранват, като се мотаят около други риби и гризат мъртвата кожа и паразити от тях. Когато по погрешка захапят повече от отреденото им, чистачите се „извиняват“, като масажират гърба на потърпевшия.
Но нали рибите не усещат болка? Какво като ги е гризнала или масажирала? Всъщност напротив. След тези наблюдения учените инсталирали въртяща се четка в аквариум и започнали да следят хормоните на жителите му. Оказва се, че рибите доста си падат по масажите – сами отивали при четката и хормоналните нива показвали понижаване на стреса. Остава да се научат акупунктура и СПА туризмът ще процъфти.
Противоречивостта в мненията за усета за болка у морските обитатели се дължи на индустрията – ако се признаят правата им на истински животни, чудовищното отношение към рибите най-вероятно няма да бъде толерирано. Трябва да се отбележи все пак, че водещият проучването не е еко маниак, който живее на корени и фотосинтеза, а запален рибар, който смята, че рибната култура трябва да бъде поощрявана, но и да стане по-хуманна – и рибите са животни.
Вие как смятате? Трябва ли да започнем да се отнасяме човешки с рибите, или не можем да си позволим да изменим дотолкова индустрията?