Проектът GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array) – Глобален интелектуален масив от роботизирани телескопи) дава възможност да наблюдаваме северното сияние с помощта на ретранслация през интернет директно от Гренландия и Исландия.
Последният по време пик на слънчевата активност започна в началото на тази година. Учените от експедицията Shelios 2014, които в момента са на мястото, откъдето се наблюдават и предават на живо сиянията, имат намерение в близките месеци да изучат явлението „северно сияние“, доколкото се предполага, че следващият пик на активност на нашето Слънце се очаква да се случи след 11 години и ще бъде с по-малка интензивност, отколкото е в момента.
Полярните сияния – това са вълшебни небесни представления, които възникват, когато високоенергийните частици на слънчевия вятър (основно електрони) достигнат земната атмосфера. Движението на тези частици се управлява от магнитното поле на Земята, което ги отблъсква към полюсите, където те проникват в атмосферата. В резултат на сблъскването на частиците с атомите и молекулите на атмосферата на височина от 100 до 400 км възникват северните и южните сияния. При сблъскване на частиците с атоми кислород възниква сияние в зелена светлина, а контактът с азотни атоми предизвиква червени оттенъци.
Може да видите директните включвания със северните сияния тук: