Спомняте ли си апаратите за кръвно налягане от близкото минало - всъщност те все още се смятат за особено надеждни и някои лични лекари разчитат повече на тях вместо на съвременните алтернативи, които сами помпат въздух или се поставят на китката.  
Като цяло се е наложила тенденцията, че по-олекотените варианти невинаги дават най-точните резултати в това отношение - за пример дори се дава пулсоксиметърът, при който, ако не заложите на по-скъп вариант, има шанс въобще да не разберете нивото на сатурацията.  
Но представяте ли си да измерите кръвното налягане чрез уред, който наподобява по външен вид и големина най-стандартен пулсоксиметър? По време на CES 2023 Valencell - име, което познаваме от производството на оптични сензори за сърдечен ритъм за фитнес технологии - показа нова технология, която успява да измери кръвното налягане от показалеца.


Устройството все още няма официално име, тъй като се изчаква разрешение от FDA, но Valencell обясни, че използва PPG сензори за измерване на модели на кръвния поток. След това тази информация преминава през алгоритъм, който изчислява движението спрямо набор от данни, съдържащ 7000 записа на пациенти. За да се получи точен резултат, се въвеждат и възраст, височина, тегло и пол на пациента. След измерването се представят както диастолични, така и систолични резултати, а за улеснение има и мобилно приложение.  
Специалистите припомнят, че в началото на 2022 г. Университетът на Мисури показа подобно устройство, което използва чифт PPG сензори, по един от двете страни на пръста. Тази система, по собствено признание на нейните създатели, беше далеч по-малко точна за диастолични мерки, като се има предвид необходимостта от контрол на възрастта, пола и теглото на човека. 
Valencell изглежда предполага, че е решил тези проблеми с повече данни до точката, в която няма да е необходимо да калибрирате монитора му с първоначално отчитане на маншета. Компанията сподели, че това може би е дълго чаканото решение в борбата срещу хипертонията и се надява да го предложи за използване в клинични условия за дистанционно наблюдение на пациенти. Ако бъде одобрен, продуктът по всяка вероятност ще се предлага срещу 99 долара.

Снимки: Valencell 

Виж още: И хакерите правят грешки, а след това се извиняват и предлагат решение