Човечеството непрекъснато изтъква своите технически и научни постижения, изобретения, разработки, възможности за създаване на високотехнологични продукти. Хората се държат така, сякаш технологиите, използвани от тях, ги поставят на много по-високо ниво от всички останали биологични видове. Всъщност това съвсем не е така. Оказва се, че някои животни използват същите като нас „научни постижения",  при това отпреди хиляди години, от времето, когато хората все още не са съществували на планетата Земя.

Ето няколко такива технологии, които животинският свят е овладял до съвършенство.

 

 

 

Термитите използват водородна енергия

Докато съвременните компании и правителства харчат милиони, за да построят бъдеще, базирано на енергията на водорода, тези малки  животинки използват подобна технология от милиони години. Организмите на миниатюрните същества са истински биореактори - те преработват дървесината във водород, а след това използват неговата енергия. Само от един лист хартия те получават цели два литра водород - подобна производителност за нас към момента може да бъде само мечта. В организма на термита живеят около 200 различни видове бактерии, които, обединявайки действията си, представляват малко химическо предприятие.

Това не е единственото „високотехнологично изобретение" на термитите. Те са отлични строители, способни да издигат високи няколко метра съоръжения, „оборудвани" с възможно най-перфектната климатична инсталация. При строежа термитите отчитат крайната форма на постройката и създават специфична система от вътрешни тунели. В резултат на това въздухът циркулира с такава точност, че осигурява идеална вентилация на най-важните обекти.

 

 

 

Сепиите имат вградени плоски екрани

Сепията е истински деликатес както за много от водните обитатели, така и за хората. Затова, за да оцеляват и да се чувстват в безопасност, тези същества трябва да бъдат изключително изобретателни. Гордостта на сепиите е тяхната съвършена система за безопасност - те са способни практически да се сливат напълно с околната среда, сменяйки цвета си мигновено. При това могат да променят не само цвета си, но дори структурата на кожата си. Как става това?

Ето как - животните разполагат с нещо като аналог на плоските екрани на нашите телевизори, с който е покрит всеки сантиметър от тяхното тяло.  Кожата им се състои от разноцветни слоеве, благодарение на което при съкращаването на миниатюрни мускулчета върху нея може да се появи практически всякакво изображение - ако се наложи, дори Мона Лиза.

И това съвсем не е преувеличено! Учени от Масачузетския технологичен институт и други научни организации са създали плосък ТВ екран, базиран на кожата на сепиите. Той е изработен от разположени на слоеве полимери, които се разширяват под влиянието на различно електрическо напрежение. Простотата на изработка позволява подобните на кожа на сепия устройства да се изработват с ултратънък екран - почти до един микрон или 0,001 мм.

 

 

Слоновете се оказват истински фармацевти

От незапомнени времена тези огромни животни се лекуват с това, което ние наричаме геофагия - поглъщане на пръст, пепел, всевъзможни отпадъци и разни минерални утайки от околната среда. По този странен начин те се освобождават от токсините, които са попаднали в организма им при храненето с различни растения.

Освен това те имат специален начин за ускоряване на родилния процес - те поглъщат специални растения (от семейство Boraginaceae), които задействат родовата дейност. Това също може да се определи като някакъв вид медицинска процедура.

Ето и още един интересен факт. Южноафриканските слонове се оказват на ръба на пълно изчезване, но успяват да оцелеят като по чудо, благодарение на едно единствено нещо -започват да се хранят със специални видове гъби от вида Ganoderma. Тези гъби са известни в китайската медицина като противораково и противовирусно средство и вече набират популярност и извън територията на Китай.

 

 

Паяците са измислили водолазния звънец

Дори децата знаят, че паяците няма как да живеят под водата, защото се нуждаят от въздух, за да оцелеят. Има един особен вид паяци обаче, който може да прекарва голяма част от живота си под вода. Това е  Argyroneta aquaticа, известен още като паякът-водолаз.

Тези същества сами са се досетили, че трябва да изобретят някакво специално приспособление, което да задържа известно количество въздух под водата. За целта паякът от вида оплита със собствената си нишка свой собствен водолазен звънец - сфера от паяжина, която се пълни с въздух и се спуска под вода.

Подобно нещо е описано от Аристотел още през четвърти век, но първият водолазен звънец (камера за спускане на водолази) е създаден едва през 1535 година. Той е с формата на камбана и идеята за изработката му принадлежи на Леонардо да Винчи.

 

 

 

Гълъбите използват навигационна система

Въпреки че гълъбът има репутацията на не много умна птица, той притежава важно предимство пред себеподобните си - използва навигационна система, която е толкова добра, колкото и изобретените от хората. На базата на нея се движат и известните с точността и бързината си пощенски гълъби. Може да вземете пощенски гълъб, да го сложите в багажника на автомобила си и да изминете стотици километри до място, където птицата не е била никога. Пуснете го и той без грешка ще се прибере у дома. Регистрирани са случи, при които пернатите същества са преодолявали обратен път с разстояние от 1800 км.

Учените имат различни теории, които обясняват това явление, като най-известната и може би най-правдоподобна е способността на животните да се ориентират по магнитното поле на Земята.

По време на Първата и Втората световна война тези храбри птици са спасили хиляди човешки животи, предавайки съобщения през вражеските линии, събирайки разузнавателни данни и изпращайки послания до семействата на войниците. Малко известен е фактът, че последната пощенска станция, използваща гълъби, е съществувала до 2004 г. в Индия.

 

 

Мравките имат свои воини-камикадзе

Малайзийските мравки-воини имат интересна особеност на тялото - долночелюстната им жлеза се простира по дължината на цялото им тяло. Това съвсем не е случайно. Тези жлези са пълни с отрова. Ако такава мравка влезе в неравна битка с противник и осъзнае, че не може да победи, тези жлези се раздуват до максимум и накрая се взривяват. Взривът е толкова силен, че главата се откъсва напълно от тялото и се разпръсква отрова във всички посоки.

Следите ли съвършената идея на природата? При вражеско нападение и ако силата не е равна, тези мравки изчакват около тях да се съберат максимално количество врагове и се самовзривяват. Враговете умират от разпръснатата наоколо отрова.