Учените от университета в Копенхаген успяха да идентифицират ген, който преди 6000-10 000 години е мутирал при един-единствен човек и той в крайна сметка е станал прародител на всички синеоки хора на планетата.

Професор Ханс Eйберг от департамента за клетъчна и молекулярна медицина започнал изследването си през 1996 година, пише електронното издание МИГнюз, като се позовава на Science Daily. За начало той изолирал гена OCA2, отговарящ за цвета на очите. В следващите години той и колегите му изучавали митохондриалната ДНК и сравнявали цвета на очите на жители на Дания, Йордания и Турция, като така обект на изследването им станали както светлокожи, така и мургави притежатели на сини очи. Оказало се, че при 99.5% от подложените на ДНК-тест, се наблюдава една и съща мутация.

В началото всички сме имали кафяви очи. Но генетичната мутация, засегнала гена OCA2 в хромозомите ни, довела до създаването на прекъсвач, който буквално изключва способността да се получават кафяви очи, обяснява Eйберг.

Генът OCA2 отговаря за кодирането на т. нар. Р-протеин, участващ в производството на пигмента меланин, който дава цвета на очите, косата и кожата ни. Science Daily уточнява, че прекъсвачът, намиращ се в гена, съседен на OCA2, не го изключва напълно, но ограничава действието му в производство на меланин в ириса, като разрежда кафявия цвят на очите и го прави син. Това, че прекъсвачът не поврежда напълно гена, е много важно, тъй като пълното спиране на производството на меланин би довело до албинизъм.

Вариациите в цвета на очите от кафяво до зелено могат да се обяснят с различното количество меланин в ириса, но сините очи имат само малка степен на вариации на количеството на меланина. От това можем да заключим, че синеоките хора произлизат от един прародител, заявява проф. Ейберг. Всички те са наследили същия прекъсвач в една и съща област на тяхната ДНК.

Ейберг отбелязва, че синята мутация на очите не е нито положителна, нито отрицателна, тъй като не е била условие за оцеляване. Това просто показва, че природата непрекъснато разбърква човешкия геном, създавайки генетични коктейли от хромозоми и изпробвайки различни комбинации.

Тагове: