Германски невролози предлагат повишаване на продуктивността на мозъка с помощта на стволови клетки.

По време на европейската конференция на невролозите FENS 2008 професорът от Центъра за регенеративна терапия в Дрезден Герд Кемперман изказа хипотеза, според която възможностите на стволовите клетки може да се използват не за регенерация на други клетки, а за поддържане на здравословната работоспособност на мозъка.

Проф. Кемперман предлага да се правят микроскопични инжекции стволови клетки в хипокампуса тази част от мозъка, която управлява паметта и когнитивните способности.

За нормалната работа на хипокампуса са необходими постоянни клетъчни модификации, което е значително по-сложен процес от регенерацията на невроните в другите участъци на мозъка.

По думите на германския специалист хипокампусът на възрастен човек произвежда нови неврони в продължение на целия живот процес, наричан неврогенеза, но с възрастта този процес става все по-бавен и по-неефективен.
Наскоро учени установиха, че неврогенезата може да се ускори от активна мозъчна дейност, дори от физически упражнения.

Новите изследвания са в полза на това, че неврогенезата може да се стимулира и по изкуствен път с помощта на стволови клетки, които позволяват на хипокампуса да остане гъвкав и продуктивен в продължение на по-голям период от време.
Инжекциите могат да помогнат за създаването на т. нар. резерв, който ще бъде задействан при намаляване на естествената активност, обяснява професорът.

Кемперман уточнява, че засега изследванията се провеждат само на лабораторни мишки и за аналогичните възможности за човешкия мозък е известно много малко.
Въпреки това засега няма основание да се смята, че при хората регенеративните процеси са различни.

Тагове: