Макар атомната енергия постепенно да отстъпва на възобновяемите източници и да се заклеймява от все повече институции, тя все още на важна роля в ел. добива в глобален мащаб. За да се минимизират инцидентите като този във Фукушима, учени от MIT работят по ново покритие за прътовете, които са сред основните компоненти на всеки реактор. В момента върху тях се нанася циркониева сплав, която реагира твърде бурно при претоварване и отделя масивни водородни облаци, които имат силен радиационен ефект при запалване. Вместо това, групата предлага цирконият да бъде заменен със силициев карбид (SiC), който е от 100 до 1000 пъти по-устойчив при екстремни условия и не подлежи на толкова бърза корозия и има значително по-дълъг живот. При използване на SiC, инцидентът във Фукушима вероятно би бил предотвратен.

Все пак, учените все още са изправени пред много въпроси. SiC реагира по неочаквани начини при дадени условия, а керамичната му структура не подлежи на стандартно заваряване. Това затруднява оформянето на тръби около прътите.

Интегрирането на SiC със сигурност ще отнеме поне още няколко години. А видяхте ли последната разработка за роботизирана ръка за Фукушима?