Странни човекоподобни фосили от Китай не принадлежат нито съвсем на човешкия вид, нито съвсем на неандерталците. BBC съобщава, че според изследването най-вероятно Китай е бил населен с непознат вид „хора“ между 60 000 и 120 000 г. пр.н.е. или става дума за хибридна раса между хомо сапиенс и неандерталци.
Знаем, че паралелно с хомо сапиенс (затворени по това време на Африка) са съществували поне четири други групи хора. Неандерталците са населявали Европа, денисовите хора – Азия, „хобитите“, или хомо флоресиенсис, са живеели в днешна Индонезия, а четвърта, неизвестна група от Евразия познаваме само по хибридите ѝ с денисовите хора. Сега разбираме и за евентуална пета група.
Фосилите са открити в Китай още през 1967 г. – части от череп и зъби от общо четири индивида. Пълен анализ на зъбите е публикуван наскоро в American Journal of Physical Anthropology.
След анализ на размера, формата на коронката, корените, каналите и всички останали детайли испанският екип от учени установява, че не съвпадат с нито един от другите 5000 в базата им данни, която събира всички познати видове човекоподобни. Някои от детайлите по тях напомнят на хомо еректус, други – на неандерталски зъб, и категорично принадлежат на непозната група. Въпреки това екипът, работил по анализа, не е готов да обяви съществуването на непознат вид хора – според ръководителя е възможно дори да са на денисови хора. С толкова малко фосили е невъзможно да се даде окончателен отговор на въпроса – съществувал ли е непознат вид хора.
Споделете мнението си за човешката история в коментарите.