Напоследък учените отделят все повече часове в разработването и изследването на различни начини за борба със затлъстяването на населението в западните страни – а вече и в Европа. Сега едно изцяло ново изследване на университета в Северна Каролина, САЩ, водено от учените Джошуа Дженингс и Гарет Стъбър е довело до интересни резултати: те са открили буквално как да „изключват“ чувството за глад в мозъка. За момента, разбира се, това е постигнато само при опитни мишки, които освен всичко друго са и генетично програмирани - в определена група мозъчни неврони - да реагират при светване и изгасяне на светлина.
Както знаем, мозъкът играе главна роля в усещането, че сме гладни и искаме още храна. Участъкът от мозъка, наречен хипоталмус е този, върху който учените въздействат чрез лазер. Насочвайки светлината в мозъка на мишките, невроните, които са програмирани да „изключват“ при наличието на светлина, прекратяват усещането за глад у животинките. Така те няма да се нахранят, дори да умират от глад. Ако пък мишката е програмирана да усеща глад при светлината, то тя ще започне да се храни след светването с лазера и няма да спре, дори когато е напълно сита.
Тези тестове, които са доста крайни, всъщност не могат да покажат дали биха имали дълготраен (и по-умерен) ефект – въздействието им върху мишките е продължило най-много до 20 минути. Все пак изследването дава по-добра идея за това как по изкуствен път би могло да се регулира желанието за ядене, което в дългосрочен план би помогнало при хранителни разстройства, като анорексия или булимия.