Екипът на Никълъс Гисин от Женевския университет подобри собствения си рекорд и успешно телепортира фотон на 25 километра. Най-значимото откритие от този експеримент е, че за телепортацията е важна квантовата позиция на фотона, а не съставът му. Предишният рекорд е 6 км.

Квантовото състояние на фотона е устойчиво и може да запази информация дори при прехода между движение като светлина и съхранение като материя (кристал). Това състояние действа като информационен източник и бива „телепортирано“ на разстояние през оптичен кабел и се съхранява в кристали. За да наблюдават ефекта, учените използват два квантово преплетени фотона – обвързани частици, които се държат еднакво и на огромни разстояния, въпреки че не обменят информация.

Единият фотон се съхранява в кристал, а другият се пуска по гореспоменатия кабел. Той се сблъсква с трети фотон в оптиката, но вместо това да унищожи и трите частици, се получава ефект, подобен на билярдните топки. Третият фотон приема енергията от първия и той продължава към края на оптичния кабел.

Учените наричат това телепортация, защото информацията, съхранена в първия фотон, е идентична с тази в третия, намиращ се на 25 км от него. Ефективно материята от една точка вече съществува и в друга точка, без да е стигала до там като такава. Целта на тези изследвания не е след време да телепортираме себе си, а информация – квантови компютри, които изчисляват всичко със скоростта на светлината и прехвърлят информация през половината земно кълбо по-бързо, отколкото бихме си помислили че е възможно.