За първи път учените успяха да се доближат до механизма на регенериране на новите тъкани при земноводните. С помощта на това изследване те се надяват да открият ключа за ускореното регенериране на тъканите и у бозайниците, чиито способности в това отношение са много бавни.
Групата учени от университета Цукуба в Япония и университета Дейтън в Охайо показаха данните за ролята на два типа клетки, които играят ключова роля в регенерирането на мускулите – тези на скелетните мускулни влакна и (SMFCs) и мускулните (стволови прогениторни клетки) MPC. Последните са латентни клетки, които живеят в мускулните влакна и може да бъдат „вербувани“ за развитието на отделни групи мускулни клетки. Дейността на MPC е била оценена чрез събиране на проби от тъкани и клетки със специфична окраска. Така например при младите тритони с липсващ крайник или опашка регенерацията на тъканите става чрез MPC, докато при по-възрастните екземпляри SMFCs има решаваща роля.
„Личинките на тритоните използват стволови/прогениторни клетки за новите мускули в крайниците“, казва Хибики Танака от университета Цукуба. Изследователите отбелязват, че тези регенеративни способности едва ли може да бъдат пресъздадени при хората, но разбирането на механизма може да помогне за регенерирането на тъканите у бозайниците и по-бързото заздравяване на раните.
Коментари (0)