В продължение на последните няколко десетилетия арктическият морски лед постепенно позеленява, като от доста години насам учените не успяваха да докажат със сигурност защо се случва това. Те знаеха, че зеленият цвят на леда се дължи на микроскопичните морски растения, наречени фитопланктони, които се развиват под него, но загадката е, че там би трябвало да бъде прекалено тъмно за тях.


Сега международна група от експерти разкри тайната. В момента в Арктика е налице рекордно ниско ниво на морския лед, поради което той става по-тъмен и затова вместо да отразява слънчевата светлина, той я поглъща, което води до условия за развитие на фитопланктона под него. Използвайки математическо моделиране, учените са направили модел на промените в леда от 1986 до 2015 година, който е показал, че освен намаляване на дебелината му, нараства и самото количество на басейните. Моделирането сочи, че преди 20 години само 3 или 4% от арктическия морски лед е бил достатъчно тънък, за да може под него да се развива фитопланктон. През 2015 година обаче почти под 30% от леда в летните месеци е цъфтял фитопланктон, като това не е пределът, тъй като топенето на арктическите ледове продължава и до днес.

Проблемът е в това, че цъфтежът на фитопланктона има значение за екологичната ситуация в целия регион, тъй като в бъдеще това ще доведе до промяната в хранителните вериги и заместването на едни обитатели на Антарктика с други“, обяснява Крис Хорват от Харвардския университет.