Високотехнологичната система, която ще бъде въведена в експлоатация частично от месец май тази година, е разработена от специалистите от Националния институт по геофизика и предотвратяване на стихийните бедствия. Тя включва в себе си десетки различни детектори, разположени в 150 точки на морското дъно на тихоокеанското крайбрежие на Япония от Хокайдо до Токио. Информацията от сензорите постъпва чрез кабел директно в японското метеорологично управление.

 

Новата система, чиято цена достига 32 милиарда йени (268.8 милиона долара), ще осигури 30 секунди по-бързо получаване на информацията за ставащото под водата на разстояние повече от 200 км, както и с 20 минути по-ранно предупреждение за заплахата от цунами. Недостатъкът на оборудването, което японското метеорологично управление използва в момента, е, че подводните точки се фиксират изключително с помощта на наземни станции. Прогнозирането на височината на цунамито и времето, когато то ще достигне до сушата, се базира на основата на съпоставяне магнитуда и координатите на епицентъра на земетресението с предишни аналогични случаи. В частност именно това е причината за твърде късното предупреждение за мощното цунами след земетресението през март 2011 година.

 

Нито една от съществуващите в света аналогични системи не е способна с такава точност и бързина да получава и анализира информацията за стихийното бедствие. Новата система предоставя значително по-големи възможности за реализирането на превантивни мерки и за евакуацията на населението в случай на цунами“, казва един от ръководителите на проекта – Тосихико Канадзава. Според него трябва да се проведат още тестове, за да се получи още по-голяма ефективност на работата на системата. Един от нерешените проблеми е чувствителността на датчиците, които при неправилна настройка може да предават лъжливи сведения за сеизмичната активност.