Физици предложиха ново обяснение на структурата на тъмната материя, според което тя се състои не от елементарни частици, а от своеобразни тъмни атоми. Статията по темата е достъпна на arXiv.org, а съкратен вариант е публикуван на physicsworld.com.
Тъмната материя представлява загадъчна субстанция, която обхваща значителна част от цялата Вселена. Счита се, че тя не участва в електромагнитните взаимодействия, но има отношение към гравитационните. Според една от най-разпространените хипотези кандидатите за ролята на частици в тъмната материя са т.нар. WIMP (Weakly Interactive Massive Particles - слабо взаимодействащи масивни частици).
Според новата теория частиците, от които се състои тази странна космическа субстанция, не са елементарни частици, а трябва да се разглеждат като "тъмни атоми", състоящи се от "тъмни протони" и "тъмни електрони", които са привлечени заедно от някаква сила, аналогична на електромагнетизма.
Подобен подход би позволил да се обяснят резултатите, получени от италианския експеримент DAMA, който е проведен между 1996 и 2002 г. В рамките на този проект учените са установили, че в резултат на взаимодействието на WIMP частиците се нарушава законът за съхранение на енергията. Новата теория позволява да бъде обяснено нарушението с това, че част от енергията се губи при вътреатомното взаимодействие.