Учени предполагат, че има връзка между способността за запомняне и неосъзнатото възпроизвеждане на случки в съня и двете са свързани с възрастта.

С напредване на възрастта намалява обработването на преживяното в съня, което обяснява и намаляващата способност на паметта. До това заключение достигнаха учени от университета в Аризона, на базата на опити с животни.

Карол Барнс и колегите му сравниха активността на хипокампа на млади и по-стари плъхове, докато животните са пуснати в лабиринт, за да търсят храна, и докато спят. Хипокампът е важна част на мозъка, която отговаря за научаването на нови неща и запомнянето.

По време на съня тази част на мозъка повтаря дейността, която те са използвали в своето търсене, в будно състояние. Този процес допринася за това да бъдат съхранявани спомени в дългосрочната памет. Младите плъхове преживяват търсенето на храна отново, и в съня си, докато повече от по-възрастните не показват никакво подсъзнателно обработване на тази информация.

При един следващ тест ориентация, младите плъхове се справят най-добре, както и по-възрастните, които са сънували търсенето в лабиринта.

Текст: Любена Антонова

Тагове: