Преди няколко месеца, интернет бе буквално „взривен“ от една фотография на обикновена рокля, публикувана от нейната собственичка в Tumblr. Оказа се, че въпросната рокля изглежда за едни хора бяло-златиста, а за други – синьо-черна. След милионите споделяния и оживени дебати в мрежата, три групи изследователи решиха да изучат този феномен - дали става въпрос за оптична илюзия или просто начин на възприятие? Наскоро те представиха резултатите от проучването си в новия брой на списание Current Biology.

 

Първият експеримент е бил проведен от Михаел Уебстър, психолог от университета в Невада. Уебстър е запитал група студенти какъв цвят виждат ивиците на фотографията – син или бял. Отговорите на участниците са били точно на половина, но когато с помощта на компютърна обработка им е бил придаден лек златист оттенък, 95% от анкетираните са отговорили, че виждат жълт цвят.

Второто изследване е предприето от група учени от Брадфордския университет в Англия и Университета Гисен в Германия. Те са показали на 15 доброволци изображението на роклята при различно осветление, след това са ги попитали да определят оттенъците, използвайки колориметър. В резултат, участниците са избрали най-различни цветове – от светлосин до тъмносин и от жълто златист до тъмнокафяв. Изяснило се, че при ярко осветление участниците в опита са посочили ивиците като бели, а при по-тъмна обстановка – като сини. Очевидно самото околно осветление играе важна роля във възприятието на цветовете.

 

Накрая, авторът на третия експеримент – професор Конуей от колежа Уелсли, специалист по невронауките е предложил на 1400 човека от различни възрасти да определят цветовете, като 300 от тях са видели изображението за първи път. Оказало се, че освен синьо-черно и бяло-златисто, съществува и трети вариант – синьо-кафяв, като той е и доста популярен. Конуей изяснил, че повечето от възрастните хора виждат въпросната рокля в бяло и златисто, а по-младите в синьо и черно. Според учения, за целият този безсмислен спор е виновно ниското качество на фотографията. Когато мозъкът не получи достатъчно информация, той започва буквално да я съчинява и допълва, особено що се касае до осветлението.
Дейвид Брейнард – невробиолог от Пенсилвания е анализирал и трите проучвания, като е убеден, че те ще помогнат за разгадаване „тайната“ на мистериозната рокля.

А дали не е по-добре научната мисъл да бъде впрегната за разгадаване на далеч по-важни въпроси?