Изследователи от САЩ и Германия фиксираха в боливийските Анди рекордно ниво на ултравиолетово излъчване на повърхността на Земята. Ултравиолетовите лъчи там са били, примерно, около 4 пъти повече, отколкото може да понесе човек, и достатъчно за нанасяне на изключителна вреда на всички биологични организми.
„Рекордните показатели се появиха не в безлюдната Антарктида, над която отдавна „зее“ озоновата дупка, а в тропичния пояс, в съседство със села и малки градове“, казва ръководителят на научния колектив Натали Каброл. Тя и нейните колеги от NASA и SETI са измервали ултравиолетовото излъчване около високите езера в Андите, в рамките на астробиологичен проект относно изучаването на „марсианските“ ландшафти на Земята. Дозиметрите са били монтирани на върха на вулкана Ликанкабур (на границата между Чили и Боливия, на височина 5917 метра надморска височина) и на брега на близкото езеро Лагуна-Бланка (4340 метра).
Обедното слънце в своя зенит, голямата надморска височина, тънкият озонов слой – всички тези фактори обясняват високата интензивност на ултравиолетовото лъчение. При UV индекс над 8, лекарите препоръчват излагане на слънцето не повече от 10 минути, а индекс 11 се счита за екстремално висок показател. Дозиметрите на въпросните места в Андите наскоро са фиксирали средни UV показатели със стойност 26, като най-високата стойност за целия период на измервания е била през декември 2003, когато дозиметрите са отчели UV индекс с ниво 43. Вероятно, този пик е бил свързан с високо количество изхвърлени аерозоли от бури и пожари, изтънелия озонов слой и мощно слънчево изригване, фиксирано в началото на декември.
Засиленото въздействие на UV лъчението влияе отрицателно не само на човешкото здраве, но и на биосферата като цяло. То уврежда ДНК, нарушава процесите на фотосинтезата и намалява жизнеспособността на яйцата и личинките.
„Въпреки, че за рекордното UV ниво е виновна един вид „перфектната буря“ - моментно стечение от крайно неблагоприятни обстоятелства, какво пречи това да се повтори? Необходимо е по-внимателно да следим състоянието на озоновия слой, тъй като този напълно „марсиански“ показател се е случил в населен район“, казва Натали Каброл.