Горният слой на атмосфера на Земята е толкова наситена с хлор, който прояжда озоновия слой, че ще е нужно още едно десетилетие, за да се появят признаци на подобрение. Забраната за използване на този разрушителен химикал е в сила от цели 25 години, но те не са достатъчни, съобщават учени, цитирани от Reuters. За пълно възстановяване на озоновия слой, който обгръща Земята и ни защитава от вредните ултравиолетови лъчи на Слънцето, ще са нужни още много години. Според атмосферния учен Наталя Крамарова, служител на Центъра за космически полети Годард на НАСА, това ще стане около 2070 г. „В момента не виждаме озоновата дупка да се възстановява”, казва тя. „Това ще стане видимо през 2025.”
Учените съобщават за големи вариации в размера на озоновата дупка над Антарктика. През 2012 г. озоновата дупка е с вторите най-малки размери, което било позитивен резултат и означавало, че Монреалският протокол от 1989 г, договор за постепенно намаляване на Фреон и други вредни хлорфлуорвъглеводороди, работи. Според учените метеорологични ефекти са закривали истинския размер на озоновата дупка. Предишната година размерите й били почти толкова, колкото през 2006 г, когато е отбелязан рекорд по големина. „В момента спадовете в нивата на субстанциите, които разяждат озона, са твърде малки, за да се наблюдава възстановяване”, допълва Крамарова.
Тъй като стратосферата е пълна с унищожителния хлор, размерите на озоновата дупка над Антарктика зависят повече от температурата и горните атмосферни ветрове, добавят учените. Те добавят, че с намаляване нивата на хлора, ще се наблюдава и постоянно намаляване на размерите на дупката. „Нивата на хлора са толкова високи, че зоната на озоновата дупка не зависи от тях”, коментира атмосферният учен Сюзън Страхан. Все пак учените очакват нивата да спадат с около 5% за десетилетие. Все пак Монреалският протокол работи. Очаква се около 2025 г. хлорните нива да са с 20% по-ниски, отколкото в момента. Ако всичко върви добре, пълно възстановяване се очаква между 2058 и 2090 г.