Въпреки че хората създават все по-блестящи архитектурни творения, все още не могат да се изправят смело срещу едни разрушителни природни бедствия и да обявят, че са ги победили. Става дума за земетресенията. Колкото и модерни да са съвременните сгради, те трудно устояват при трусове с по-висок магнитуд. Резултатите често са десетки разрушени домове, стотици жертви и пострадали. С цел да намерят начин за строеж на по-устойчиви сгради от Калифорнийския университет в Сан Диего построиха най-големия в света симулационен център за земетресения.
Трусове в експериментална обстановка
Експерименталното здание е построено в техническия център Englekirk Structural Engineering Center, като стойността на проекта се изчислява на 5 милиона долара. Сградата е пететажна и е с височина 25 метра. Целта е тя да бъде използвана за провеждането на редица изпитания, които ще изиграят важна роля за размера, конструкцията и сеизмичната устойчивост на създаваните в бъдеще постройки.
Идеята е в крайна сметка да бъде изяснено какви точно трябва да бъдат сградите от обществено значение – например болници, информационни центрове и т.н., така че не просто да оцелеят при земетресение, но и да продължат да бъдат годни за експлоатация.
Раздрусване „наужким”
Самият симулационен център има водонапорна кула, климатична инсталация, както и разположена на покрива соларна система за отопление. Екстериорът на постройката е изграден с помощта на тежка сглобяема облицовка, изработена от бетон, както и от синтетичен гипс, използван при строежа на стандартните съвременни сгради. Симулацията на земетресения в зданието ще демонстрира какви биха били разрушенията в реална обстановка, както и кои елементи на сградата са най-слабите звена в системата.
Ще бъдат извършвани още тестове с изкуствено създадени пожари, каквито биха могли да възникнат при едно истинско бедствие. Резултатите ще покажат къде трябва да бъдат съсредоточени усилията за използване на противопожарни елементи и устойчиви на високи температури материали.
Симулацията на земетресения в зданието ще демонстрира какви биха били разрушенията в реална обстановка, както и кои елементи на сградата са „най-слабите звена” в системата.
Възстановка на прочути земетресения
Всички процеси, случващи се при една симулация в постройката, ще бъдат записвани с помощта на повече от 500 датчици за високочестотни колебания и множество камери, монтирани във всички помещения на съоръжението. Едновременно с това по време на изпитанията ще се провежда анализ не само на целостта на конструкцията, но и на отделните системи в нея – за комуникация, за вентилация, отопление, водопроводна инсталация и т.н. Такива подробни изпитания на сеизмоустойчивост, обхващащи абсолютно всички аспекти от съществуването на една конструкция, ще се провеждат за първи път в историята, коментират авторите на проекта.
Предвижда се експериментите с новия симулационен център да започнат в най-скоро време. Вече има набелязани няколко известни земетресения, които ще бъдат „разигравани” в съоръжението. Първото от тях е бедствието от 1994 г., регистрирано в Нортридж, чиято сила тогава беше 6.7 бала по скалата на Рихтер. Следващите земетресения са от 2002 г. в Денали, Аляска – 7.9 бала, от 2010 г. в Чили – 8.8 бала, и това от 2007 г. в Перу – 8.0 бала по Рихтер.
Оцеляване при 8 по Рихтер
Докато учените от Калифорнийския университет в Сан Диего тестват в експериментална обстановка какво ще се случи с една сграда по време на силно земетресение, в Турция се хвалят с най-голямото съоръжение в света, способно да устои на земетръс със сила до 8 бала по скалата на Рихтер. Това е терминалът на международното летище Sabiha Gökçen International Airport, чиято площ е 185 000 квадратни метра. Конструкцията е разработена от специалисти на компанията Arup. Характеризира се с модулна структура, като всеки от модулите в нея е с височина 10 метра и е изграден от стоманена и железобетонна конструкция.
Терминалът се отличава с наличието на 300 допълнителни елемента, наречени сеизмични изолатори. Те действат като амортисьори, поглъщайки енергията, генерирана при трус, и придават известна гъвкавост на конструкцията. Благодарение на това съоръжението ще остане невредимо при силно земетресение, което иначе би довело до пълното разрушаване на обикновени сгради.