Вече повече от десетилетие археолози и геолози се опитват да установят произхода на каменните топки (каквито виждате на снимките), разпръснати по целия свят - от Австрия до Нова Зеландия. Най-голямо количество от тези причудливи каменни образувания има в Коста Рика. Там те наброяват цели 300. Възрастта на по-голямата част от тях е 12 000 г.

Учените поясняват, че повечето "топки" са създадени от твърди магмени скали, но някои са направени и от утаечни скали. Всички са преминали термична обработка - многократно са били нагрявани и охлаждани, в резултат на което горният им слой е станал по-податлив на оказвано върху него въздействие.

Подобни топки има в Америка, Румъния, Казахстан, Бразилия и Русия. Много от тях обаче са били разрушени или дори взривени, тъй като съществували вярвания, че във вътрешността им може да има злато.

Някои учени предполагат, че тези топки са били поставяни пред домовете на знатните хора в Америка, показвайки техния статус. Стопроцентов категоричен отговор на предназначението на каменните сфери обаче засега няма.