За важността от периодично архивиране на ценните данни, съхранявани върху твърдия ви диск, сме говорили толкова пъти, че темата вероятно вече ви е омръзнала до смърт. Приемаме, че все пак сте ни послушали и когато неизбежното настъпи (т.е. Windows рано или късно се срине), цялата ви неподлежаща на възстановяване информация вече ще е на сигурно място.
Какво да се прави по отношение на операционната система обаче?
Ако сте били достатъчно предвидливи, освен резервно копие на личната си информация сте се погрижили и за така наречения "диск за възстановяване на Windows", при все че днес това понятие е малко остаряло.
Причината е, че единствено Windows 7 изисква данните, нужни за неговото възстановяване, да са записани върху оптичен носител (CD или DVD), т.е. диск. По-актуалният Windows 8 ще ви позволи лесно и бързо да ги прехвърлите върху USB флаш памет, а Vista и XP, уви, са една идея по-непредвидливи и ще изискват малко повече специални усилия от ваша страна.
За да ви спестим време и нерви, а и за ви помогнем да сте готови за възможно най-лошия сценарий, в който операционната ви система по една или друга причина предаде богу дух, ще разгледаме накратко основните начини за създаване на сигурен диск за възстановяване – бързо и лесно.
Windows 8
Безспорно задачата по създаване на резервно копие е най-лесна и проста в най-новата версия на Windows. Започнете, като напишете Create a recovery drive (Създаване на диск за възстановяване) в полето за търсене в така нареченото Charms.
След като стартирате намерената системна функция, ще трябва да направите няколко избора. Ако имате чиста инсталация на Windows 8 върху вашия компютър, опцията Copy the recovery parturition from the PC to the recovery drive (Копиране на дела за възстановяване върху резервния диск) няма да бъде активна. Това е така, защото при чисто инсталиране на операционната система този дял се изтрива. Ако обаче машината ви е дошла с предварително инсталирано от производителя й копие на Windows 8 върху нейния твърд диск, този дял съществува и в процеса на създаване на диск за възстановяване именно той ще бъде копиран и съхранен върху външния носител.
Особен момент тук е, че ако изберете този вариант за създаване на резервно копие (т.е. ако тази опция е активна и отметната), единственият вариант, който ще получите, е запис върху USB устройство (флаш памет). В случай че искате да запишете класически диск за възстановяване (върху оптичен носител), опцията Copy the recovery parturition from the PC to the recovery drive трябва да е неактивна.
След като решите какъв точно вид диск ви е нужен, просто изберете Next и Windows ще ви прикани да поставите празен оптичен носител във вашето записващо устройство или да включите USB стик памет към някой от свободните портове на системата. Интересното е, че софтуерния инструмент ще ви посочи и колко свободно пространство трябва да има върху съответния носител, за да може върху него да се запише резервното копие за възстановяване. Имайте предвид, че ако създавате резервен диск с отметка на опцията Copy the recovery parturition from the PC to the recovery drive, той ще е със значително по-голям обем.
Ако или когато след това ви се наложи да използвате така създадения диск за аварийно възстановяване, първо ще трябва да промените опциите за първоначално стартиране на системата от BIOS така, че тя приоритетно да зарежда от CD/DVD или USB флаш.
След това просто трябва да поставите диска за възстановяване в оптичното устройство или да включите USB стика в някой от свободните портове на системата и да следвате указанията на екрана.
Windows 7
Процесът за създаване на резервен диск в по-старата версия на Windows е доста сходен с този в Осмицата, но и инструментите за целта са малко по-дълбоко заровени в системните менюта.
Първо отворете Control panel и изберете Backup and Restore (намира се в секцията System and Security). В левия панел на отворилия се прозорец ще видите опцията Create a system repair disk.
Windows 7 позволява създаване на резервно копие единствено върху оптичен носител, така че оттук нататък имате само една опция: да поставите празен DVD диск в записвачката си и да стартирате процеса на запис.
Любопитна допълнителна възможност е създаването на така наречения System image (извиква се от менюто Backup and Restore). Този образ представлява цялостен архив на системния дял на твърдия ви диск с цялата записана върху него информация и макар да е страхотна предпазна мярка срещу тотален срив на системата и загуба на ценни данни, изисква доста пространство за запис и което е по-неприятното – отнема много време. Така че сами преценете дали и доколко си струва да използвате тази опция.
След като веднъж сте създали резервното си копие, при нужда можете да настроите компютъра така, че да зарежда приоритетно от оптичното ви устройство. Поставете в него диска за възстановяване и следвайте инструкциите на екрана.
Windows Vista/XP
Уви най-старите актуални (все още, макар и не задълго) версии на Windows не разполагат със собствен вграден инструмент за създаване на резервни копия. Така че ще трябва да разчитате на външна помощ, ако ви се наложи да възстановявате системата си от нула.
Един от най-добрите такива пакети за възстановяване се нарича Hiren's Boot CD.
Той включва не само резервно копие на най-критичните файлове на операционната система, но и куп полезни допълнителни инструменти, като антивирусен софтуер, програми за сканиране и възстановяване на твърдия диск, сервизни приложения и много други.
Добрата новина е, че можете да го запишете както върху оптичен носител (CD/DVD), от който след това да извършите първоначално зареждане на системата, но и върху USB.
След това просто стартирайте компютъра от съответния носител и следвайте подробните инструкции на екрана.