Както сме подчертавали и преди, най-любимите устройства, избрани от публиката, не биха били толкова любими, ако го нямаше съдържанието, което да ги изпълни с яркост и да им даде живот. Наистина, технологиите и съдържанието вървят ръка за ръка и когато състезанието за най-любимо съдържание приключи за втора поредна година, беше приятно да се види доколко хората наистина имат мнение – както и че изборът между най-добрите и интересни филми, сериали, музика, приложения и игри не беше от най-лесните. За това говори и малката разлика между победителя и подгласника в доста от категориите.

 

В категорията „Чуждестранен филм“, която е една от най-емоционалните, конкуренцията беше почти изцяло заличена от Тарантиновия „Джанго без окови“ – филм за разкъсването на оковите на робството и спасението в свят, в който все още властва законът на „по-силния“. Популярността на филма, разбира се, беше значително по-висока от тази на филми, които са изваждани предимно по фестивали и това му даде много по-силен старт в надпреварата, но все пак, изборът беше на зрителите. Но печелившия филм се оказва супер категоричен – с над 3000 повече събрани гласа от подгласника си, който е чилийският филм „Не“. Следват поред датският „Кралски афери“, английският  „С пълна газ“, норвежкия „Кон-Тики“ и австрийският „Любов“. Като цяло в категорията се забеляза предпочитание към филми с идеята за промяна, за освобождаване (дори и само духовно), но и не можем да очакваме друго.

Към „3D филм и IMAX“ категорията имахме големи очаквания – все пак през изминалата година излязоха не малко блокбъстъри, а сред номинираните се оказаха някои от най-печелившите кино ленти на 2013 година. Наистина, това е категорията, където победата беше най-окончателна и безапелационна и тя бе връчена с зашеметяващите 8201 гласа на филма „Гравитация“. Смъртоносното приключение на Сандра Бълок в Космоса определено е направило силно впечатление на зрителите с идеята си и режисурата на Алфонсо Гуарон.

Пътят на астронавтката, изхвърлена при авария да се носи свободно в Космоса, може да бъде оприличено на извървяването на цял един човешки живот, на пътя към порастването, на преодоляването на страха от смъртта и от неизвестното, който е един от най-основните и първични човешки страхове.

Второто място грабна „Мъж от стомана“ и не е учудващо, че именно филм, направен по комикс, става подгласник в тази категория (особено след успеха на филми като „Железния човек“, „Отмъстителите“ и др.) Следват го „Стар Трек: Пропадане в мрака“, „Огненият пръстен“, „Z-та световна война“, а последен е „Великият Гетсби“, който явно не е успял да заплени зрителя у нас, въпреки големия си успех в световен мащаб.

 

Една от по-интересните категории беше „БГ филм“ – не само защото проектите в нашето кино се развиват все повече и повече и е много любопитно да се наблюдава метаморфозата, през която минават като режисура и истории,но и защото самите проекти, включени в категорията, бяха много силни. Победител, все пак, се оказва „Цветът на хамелеона“, а по петите го следва „Шестият ден“. И за двата филма, победата и подгласничеството не са учудващи – първият е силно впечатляващ с различната идея за шпионажа в България и определено е чаровен с хумора, който често липсва по лентите в нашите ширини (факт е, че повечето наши филми завършват, меко казано, депресиращо), а втория е една нетрадиционна и в същото време съвсем реалистична любовна история между хора от различни прослойки, която носи силен отглас от времето, в което живеем. Трето място взима „Отчуждение“, много нетрадиционен и с предизвикателна идея филм, който разказва за възрастен грък, който иска да купи българско бебе. Четвъртото място заема „Още една мечта“, а пето – първият български зомби трилър, „Код: Червено“. С най-малко гласове на последно място се нарежда „Пъзел“ с Асен Блатечки.

 

„Чуждестранен сериал“ е категория, която е една от най-популярните сред зрителите – и може би затова разликите в гласовете между номинираните е толкова малка. Все пак, очаквано или не, на първо място застана „Игра на тронове“, сериалът, който през изминалата година показа една истински силна адаптация на книгите на Дж. Р. Р. Мартин. Крале и кралици, дракони, битки, изгубени деца, гореща любов, предателства от най-близките, загуби и много интриги – това се оказа любимо на зрителите за изминалата 2013 година. По петите го следва един емблематичен сериал, – според нас благодарение на един емблематичен герой. Да, точно така – говорим за Уолтър Уайт, а ако не знаете кой е той, определено не сте от хората, гласували за „В обувките на дявола“, сериалът, който се нарежда на второ място в класацията на категорията. Отзвукът от сериала продължава да кънти из социалните мрежи (и в сърцата) на феновете и явно затова той взе така силното второ място. „Живите мъртви“, сериалът показал как и дали човешкият дух оцелява във времена на разруха и апокалипсис, идва на трето място. „Теорията за големия взрив“ е последния сериал от категорията, събрал четирицифрен брой гласове, а веднага след него, с почти равни гласове вървят „Под купола“ (по романа на Стивън Кинг) и „Модерно семейство“.

Последната категория, която ще разгледаме днес е „БГ сериал“. Българските сериали тази година определено оставиха отпечатък – те се „размножиха“ неимноверно много, развиха се като феномен и създателите започнаха да се инвестират още повече усилия, талант и идеи в тях. Въпреки оригиналността на всички номинирани, овациите обра „Под прикритие“, който отне миналогодишната победа на „Столичани в повече“ (той застава този път на трето място). Може би изводът е, че хората имат нужда от повече екшън, а и сценария на „Под прикритие“ го слага на пиедестал не само в нашата класация. С около 2000 гласа по-малко и на второ място застава „Революция Z: секс, лъжи и музика“. Свежестта на младежкия сериал определено е спечелила сърцата на повечето зрители, а може би едно от най-силните му качества е това, че съдържа в себе си освен оригинален хумор, и много рок и поп музика. „Седем часа разлика“ хваща четвъртото място, а след него се нарежда „Дървото на живота“ – сериал,който можеше да изплува много по-нагоре, ако беше имал повече време да набере скорост. „Етажна собственост“ идва на последно място в категорията.

 

Така завършваме първата част с наблюденията ни върху Hiend ECA 2013-2014 – класацията, която избира най-доброто съдържание на годината. Скоро ще научите и кои станаха победители в категориите „БГ хит“, „Музикален албум“ и „Мобилно приложение“, както и една от най-оспорваните категории тази година – „Компютърна/конзолна игра“.

 

Вижте и кои станаха най-любимите устройства за 2013 година!