Преди време „да създаваш светове“ звучеше като работа за някое божество. Днес, благодарение на високите технологии, тази фраза може да се припише на множество хора, компании, продукти. Сред тях гордо се нарежда и една българска компания, създател на плъгина V-Ray – софтуер за 3D рендеринг, който се използва в световен мащаб за визуализация и визуални ефекти и който е използван в някои от най-големите холивудски продукции от последните години. Това е историята на Chaos Group.

В началотo на пътя…

Стартът, разбира се, е подобен на старта на много други велики, в началото „гаражни“ компании. Действително Chaos Group е стартирана от двама състуденти в Софийския университет – Петър Митев и Владимир Койлазов. Младежите, чиято голяма любов са технологиите, стартират през 1997 година Chaos Group като студио в сферата на 3D и анимационните услуги. Официално пуснат през 1999 г. е софтуерът Phoenix, който прави изображенията фотореалистични, симулирайки флуиди като вода, огън, пушек. Разработката на V-Ray, техния най-известен към момента софтуер, става когато работейки върху пропуск на друг софтуерен продукт, Петър и Владо започват да разработват рейтрейсър. V-Ray излиза на пазара като безплатна бета-версия през 2002 година. Оказва се, че продуктът набира популярност много бързо – отзивите от 3D общността са много добри, хората го харесват и бързо се научават да разпознават предимствата му пред конкурентните продукти. Разбира се, пътят в началото е трънлив и двамата млади предприемачи се осланят изключително много само един на друг и на вярата в творението си, което започва да дърпа напред. Двамата се учат в движение на бизнес, а после, когато става ясно, че задачите трябва да се разпределят, за да се получи по-добра оптимизация във фирмата, Владимир поема технологичната страна и разработката на продуктите, а Петър управлението на бизнеса, връзките с клиентите и маркетинга.

 

С V-Ray може да се направи подробна визуализация на колата, преди тя да е излязла на пазара.
Визуализация: Ivan Basso

 

Какво е V-Ray?

Най-просто обяснено, V-Ray e инструментът в 3D програмите, който прави рендеринг - процес, чрез който се генерира реалистична 2D визуализация от 3D модел в компютърната графика. V-Ray е това, което кара визуализациите да изглеждат реалистично в клипове, изображения и филми и именно затова той се превръща в един предпочитан плъгин в множество сфери – архитектура, продуктов и автомобилен дизайн, видео синематик клипове на видео игри, независими късометражни филми и анимации и разбира се, големи киноленти в холивудското кино. Българският продукт е толкова разпространен и ценен от клиентите, че популярността му го извежда сред първите места в Google, при зададено търсене с името на самия процес „3D рендеринг“. Освен големия бум в архитектурната визуализация, който прави V-Ray, той се използва и в най-различни други индустрии – което не е проблем, заради това, че продуктът е съвместим с много платформи за 3D моделиране. Разнообразието наистина позволява софтуерът да бъде използван от най-различни хора и ще свърши еднакво добра работа на огромна компания, създаваща реклама за новия си автомобил (например рекламната агенция на Volvo, които са клиенти на Chaos Group), и на някой, който на лаптопа си вкъщи работи по интериор на кухня. Предварителната визуализация при автомобилния дизайн е много детайлна и моделът на колата може да бъде разглеждан отвът­ре и отвън в големи подробности. Във филмовата анимация всъщност е най-големият конкурент на V-Ray – софтуерът на Pixar, Renderman, но с V-Ray също се работи по доста анимации.

 

Най-просто обяснено, V-Ray е 3D рендеринг софтуер, чиято задача е да генерира реалистична 2D визуализация от 3D модел в компютърната графика.

Визуализация: Asile © 2013

 

… и нагоре

За да бъдеш на върха обаче, се иска отдаденост и именно тази отдаденост е сред ключовите неща, отличаващи Chaos Group от други компании. Слушането на клиентите и непрестанното обогатяване на софтуера според разумните предложения, давани от тях, както и бързото навременно оправяне на „бъгове“ дава резултат на доволни потребители и съответно – перфектна репутация на компанията в 3D средите. Самият Владимир Койлазов, в момента СТО на Chaos Group, е един от най-активните хора в клиентския форум на фирмата, където всеки е свободен да пише с проблем или предложение – Владо дава отговори и разговаря с хората, вслушвайки се в думите им, а нерядко публикува отговори и в малките часове на нощта. Тенденциите на пазара също се следят отблизо и V-Ray е в постоянно развитие. Проблемите на студиата и различните индустрии при използването на подобен софтуер са подобни и за компанията е много важно да се следи за нови възможности, които водят до по-добър продукт. Последната версия на V-Ray всъщност включва подобрение, което е много впечатляващо – бързината на рендеринг на софтуера се вдига от 5 до 15 пъти, в зависимост от сцената. Това е много важно за всички, използващи V-Ray, защото като цяло рендерингът отнема много време и огромна компютърна мощност. Ядрото на софтуера е оптимизирано на този етап достатъчно, за да се смъкне времето надолу и да се намали използването на мощността на машината.Подобренията на V-Ray никога не спират и с третата версия на плъгина се достига и до много голям фотореализъм – оптимизирани са нови функции за рендеринг на коса, кожа и това, как те отразяват светлината.

 

Клиенти и развитие

За да разберете по-добре глобалното използване на българския софтуер V-Ray, ще споменем само няколко от продукциите в киноиндустрията, в които той е използван: „X-Men: Дни на отминалото бъдеще“, „Господарка на злото“, „300: Въздигането на една империя“, „Робокоп“, „Need for Speed“, „Кингсман: Тайните служби“и „Капитан Америка 2“. Това е само малка част от кинопродукциите, на които сме се наслаждавали през последните години, без дори да подозираме, че върху визуалните им ефекти се е работило със софтуер на българска компания. С V-Ray се работи и върху „Игра на тронове“, както и в огромния хит от 2009 година „Аватар“. Към момента приложението е разработено за над 13 3D платформи и се продава в цял свят, в най-разнообразни индустрии.

Плановете за развитие на Chaos Group включват постоянно подобрение на продукта, вграждането на нови функции и пускането на нови версии на равномерни периоди от време.

 

Eкипът се обединява от силна амбиция и удовлетворението от това да творят с вдъхновение.

 

Екипна работа

Обединяващото в един екип от 150 души според самите тях е идеята, че създаваш нещо, което има толкова голямо приложение в реалния свят. Освен в България компанията има два офиса в САЩ – в Лос Анджелис и Балтимор, където още екипи работят за Chaos Group и нейното бизнес развитие. Споделят с нас, че рядко става дума, че софтуерът е с български корен – а когато това се разбере, понякога предизвиква искрена изненада. Учудващото е, че и на наша територия малцина знаят, че V-Ray е изцяло български продукт. Но едва ли вече някой би се учудил, че с иновативно мислене, любов към работата и силна отдаденост на идеята една започнала от нулата компания може да сътвори продукт, разпространен по целия свят и да стане вдъхновение за милиони.