Много пъти е ставало дума за множеството и несъмнени предимства на стоковия (чист) Android пред версиите, модифицирани от трети компании, като Sony, HTC или Samsung. За да сме докрай откровени, обаче трябва да признаем, че този медал си има и обратна, тъмна страна – набор от функции, с които стоковите алтернативи на прословутата Google OS не се справят особено добре.
В действителност списъкът е доста по-дълъг, отколкото предполагате, но за да не ставаме излишно дребнави, сме го ограничили до основно три области, в които чистият Android видимо „издиша” и определено търпи критики спрямо по-претрупаните, но и по-умели в тези отношения „фирмени” версии.

Мултитаскинг

Разбира се, това е слабост на операционната система като цяло, но безспорен факт е, че през годините, в които я поддържат и развиват, Google направиха малко или почти нищо, за да подобрят възможностите й в това отношение.
Като цяло дори и в най-актуалната си версия Android си остава среда, оптимизирана преди всичко за използване с множество приложения, от които обаче потребителят използва само едно, а останалите работят във фонов режим.

Ако искате истински, многозадачен режим в стила на добрия стар Windows, стоковият Android определено не е за вас. Изумително е как липсата на поддръжка за една толкова отдавна съществуваща и удобна опция буквално „осакатява” едно иначе страхотно устройство като Nexus 10. С доста солидния си 10-инчов екран с внушителна резолюция и отлични хардуерни параметри той притежава всички необходими предпоставки да осигури комфортен мултитаскинг – например опция да можете да гледате видеоклип и да сърфирате в интернет едновременно. Една такава възможност безспорно би дала на устройството несъмнено конкурентно предимство пред алтернативи като Apple iPad или набиращите популярност Windows-базирани таблети.

 



Уви, Google явно не мислят така за разлика от Samusng например, които предлагат подобна опция (макар и с доста ограничено приложения) в редица техни Android устройства, като Galaxy Tab и Galaxy Note.
Тя се нарича Multi Window и макар да не работи за всички възможни апликации, все пак е пример за похвалните усилия, които корейската компания полага, за да предложи на потребителите си повече гъвкавост и възможности при работа с Android.

Така наречените плаващи (floating) приложения също са някакво решение на проблема, но те не се скалират особено добре върху всички екрани, а освен това са капка в огромното Google App море.

Камера

Нека си го кажем направо: функциите за управление на камерата в стоковия Android са, меко казано, невпечатляващи. Да оставим настрана факта, че в сравнителните тестове устройствата с чист Android дежурно се представят най-слабо в това отношение.

 

Самата камера апликация е не само бедна на функции, но и с объркващ, тромав интерфейс. И макар с последните ъпдейти за Nexus 5 тези проблеми да бяха коригирани (до известна степен), по този параграф все още има много какво да се желае от така наречения стоков Android.

Управление нивото на достъп

Още една вродена слабост за всички версии на Android. Всъщност, ако искате наистина високо ниво на контрол, гъвкавост и сигурност в управлението достъпа на различните приложения, ще трябва да се обърнете не към някоя „чиста” версия, а към така наречените потребителски модификации от ранга на CyanogenMod. И докато Google имплементираха сравнително приличен модул за управление нивото на достъп едва с най-новите стокови ревизии на Android, хората, стоящи зад въпросния CyanogenMod, предлагат доста зрял и практичен мениджър за управление на достъпа от години.

Така че, ако искате сигурен начин да забраните категорично на игричките, свалени от Google Play, да сканират целия ви лист с контакти и да го качат върху някой анонимен сървър, ще трябва или да рутнете (отключите) телефона си, или да използвате потребителски модифициран ROM от вида на CyanogenMod.

 



Разбира се, казаното до момента не представя пълната картина на слабостите на стоковите версии на Android. Друг е въпросът, че останалите точки от списъка включват не чак толкова значими функции, повечето от които едва ли ще използвате повече от няколко пъти – колкото да им се порадвате.
Все пак, ако настоявате телефонът ви да следи накъде гледате и да се изключва, ако погледът ви не е върху екрана, или ви трябват възможности за hover навигация (без физически да докосвате екрана), то стоковият Android категорично не е за вас.

Тагове: