На Земята живот може да съществува от най-привлекателните и меки климати до условия, толкова сурови и неблагоприятни, че изненадват учените всеки път. Щом при нас могат да съществуват под вечни ледени покривки, в най-дълбоките места на океана и дори без кислород, защо не и другаде? Нека видим кои са четирите места в нашата Слънчева система, на които е най-вероятно да открием живот?

Титан

 

Titan

 

На най-голямата луна на Сатурн има доста езера, но не и вода – въглеводород тече по повърхността ѝ. След откриването на анемонии в асфалтово езеро на Карибите, нов труд в списание Science коментира възможността за наличие на водни капки и в онези басейни. Микроскопични хранилища на живот може да поддържат организми, пригодени за живот във въглеводородната среда, коментира астробиологът от Вашингтонския университет Дирк Шулце-Макуч.

Марс

 

Mars

 

Научните фантасти на XIX и XX век коментират живота на Червената планета като един от най-големите ни шансове за срещи от третия вид. Наблюдение на „канали“ по повърхността на планетата ги навеждат на мисълта за интелигентни, строящи марсианци. Сателитите на NASA Маринър и Викинг от средата на XX век опровергават тази теза, като оптическа измама. Въпреки това полюсите на планетата са покрити с воден лед, а 2% от съдържанието на марсианската пръст са вода, такава, каквато я познаваме. В този случай, както и в много други в науката липсата на доказателства не доказва липсата на живот.

Европа

 

Europa

 

Предполага се, че под ледената покривка на този спътник на Юпитер се крие необятен океан. Толкова са високи шансовете на Европа, че 15 милиона долара от бюджета на САЩ за 2015 г. са отделени за финансиране на мисия за обстойно изследване на Европа, а разработката на сондата Europa Clipper върви с пълна пара. За улеснение дори няма да ѝ се налага да каца на луната – водните изпарения на южния полюс ще дадат на мисията директен път за изследване, като сами по себе си ще бъдат източници на безценна информация.

 

Енцелад

 

Enceladus

 

Още един спътник на Сатурн в списъка, Енцелад, прилича много на Европа. Ледена черупка, криеща течен океан, очакват да намерят там учените, съдейки по гейзерите, които пробиват 40-километровия лед. Пътят през 101 дупки, открити от изкуствения спътник на Сатурн Касини по време на последния полет близо до луната може да послужи за бъдещи сонди, които няма да имат нужда от инструменти за пробиване на титаничната ледене покривка. Все още няма обявена мисия към тази дестинация, но учените вече потриват доволно ръце.

Около нас

Най-богатият източник на живот, непознат, колкото и Космосът, се намира около нас, на Земята, която толкова често пренебрегваме. Вперили сме поглед в последната граница, а тя няма да избяга, но докато ние я гоним, все по-голяма част от богатството и разнообразието под носовете ни изчезва. А ние така и не предприемаме някакви сериозни мерки, освен да затваряме животните във все по-малки клетки, а когато излязат от тях – да ги избиваме.