Американскита космическа агенция НАСА отбелязва днес 50 години от създаването си. През този половин век тя успя да изпълни първоначалната си мисия и се впусна във вълнуващо завладяване на Космоса.

НАСА е създадена н 29 юли 1958, за да спре противоборствата по онова време между отделните американски военни отдели за пускането на първия американски сателит. Няколко месеца по-рано, на 4 октомври 1957 съветските учени успяват да изпратят в околоземна орбита историческия Спутник.

Актът за раждането на НАСА е подписан от президента Дуайт Айзенхауър. По онова време НАСА се опира до голяма степен на способностите на германеца Вернер фон Браун и неговия екип, за създаването на амбициозна космическа програма. Много бързо, но все пак след Гагарин, американците излитат в Космоса, а в края на 60-те години НАСА изпрати хора и на Луната в рамките на програмата Аполо.

Първоначално НАСА има общо 4 лаборатории и около 80 сътрудници, сред които е и Вернер фон Браун, създателят на първата балистична ракета в човешката история (V-2) по време на Втората световна война.

Днес никой не би оспорил факта, че основният движещ мотив тогава е желанието Вашингтон да не отстъпва на Съветския съюз, който на 4 октомври 1957 г. пусна в орбита "Спутник-1". Вашингтон не закъснява да отговори с полета на Explorer-1 на 31 януари 1958 г.

На 20 февруари 1962 г. Джон Глен става първият американец, обиколил Земята, а на 20 юли 1969 г. Нийл Армстронг става първият жител от нашата планета, стъпил на повърхността на Луната.

Американски астронавти посещават естествения спътник на Земята още 5 пъти. Последният полет е през декември 1972 година.
Общо Луната е посетена от 12 астронавти, които доставят на Земята над 180 килограма образци от лунната почва.

Нов импулс космическата програма на САЩ получава през април 1981 г. с пускането на първата совалка Columbia и създаването на още четири. Те позволяват извеждането в орбита на телескопа Hubble, както и да се пристъпи към строителството на 100-тонната Международна космическа станция.

След края на "студената война" НАСА установява партньорски отношения с Русия. Сред съвместните проекти,освен МКС, е и програмата "Mir- shuttle ". Агенцията си сътрудничи и с Европейската, Японската и др. космически агенции в името на всеобщия космически прогрес.

През януари 2004 г. президентът Буш поставя пред NASA нова задача - връщане на Луната до 2020 г. и експедиция на Марс до 2030 г.
За освобождаването на средства се разреши използването на совалките до есента на 2010-а.

По програмата Constellation се разработва пилотираният кораб Orion и нови ракети-носители.

За изминалите 50 години за космическите програми на САЩ са изразходвани около 810,5 милиарда долара.
Бюджетът на NASA за тази година е $17,3 млрд.

Екипът от астронавти наброява 94 човека, 40 са ръководителите на различните звена. Общо в НАСА и в свързаните с дейността й предприятия работят около 90 хиляди човека.

Бъдещето на НАСА по-всяка вероятност ще мина отново през Луната, преди голямото пътешествие към Марс.

Кога? Това е въпросът днес, коментират dnesplus.bg.

Тагове: