Сателитът Humanity Star е проект на Rocket Lab и представлява силноотразителна топка с общо 65 страни, изработена от въглеродни влакна. Той ще орбитира около Земята в продължение на девет месеца, а около октомври ще се разпадне и ще се спусне обратно в атмосферата. Идеята на Humanity Star е да блести толкова ярко, че да може да бъде наблюдаван от Земята. Той се вижда най-добре при изгрев и залез, създавайки ефект, оприличаван от Rocket Lab на „ярка падаща звезда“. Целта на компанията е само да създаде красива гледка, „отразяваща Космоса“, и да накара хората да почувстват връзката си с обширния космически свят отвъд нашата планета. Те обаче отнасят силни критики и предизвикват гняв сред общността от професионални астрономи, които в Twitter изразяват позицията си към пускането на Humanity Star – а тя изобщо не е ласкава.
Учените описват „топката“ като вандализъм, дискотопка, космически графити и космичски боклук. Според астронома Ерик Мамайек изпращането на силноотразителни обекти в орбита няма да послужи за нищо, а само ще попречи. Негови колеги добавят, че отблясъците от Humanity Star са нежелана пречка в техни опити за наблюдение на други обекти в орбита. Астрофизикът Бенджамин Поуп отбелязва, че „изпращането на лъскави играчки в орбита може да навреди на усилията на международната астрономическа общност“. Действително отразителната способност на Humanity Star може да попречи при изследване на небето с телескопи.
For no reason at all, here's what it looks like when a satellite goes through Hubble's field of view whilst you are trying to image something in the distant solar system. pic.twitter.com/eLWR1ncdqx
— Alex Parker (@Alex_Parker) January 25, 2018
От Rocket Lab не са давали официално изявление по темата, но когато Поуп изпрати туит, в който казва „О, Господи, защо бихте причинили това на нас, астрономите“, от компанията побързаха да му отговорят, че сателитът ще остане горе само ограничено време.
Oh god why would you do this to us astronomers
— Benjamin Pope (@fringetracker) January 24, 2018