Телескопът ветеран Hubble ще бъде ремонтиран през тази година за пети път от изстрелването му. Той е в орбита от 1990 година и е смятан за най-резултатния инструмент в историята на астрономията.

НАСА съобщи, че совалката Atlantis е планирано да излети на 7 август и нейният екипаж ще извърши ремонтните дейности в продължение на 11 дни на височина 560 км над Земята. След намесата на астронавтите се очаква възможностите на апарата радикално да се увеличат.

Ще бъдат подменени износени и счупени детайли от Hubble. Ясно е вече, че ще бъдат сменени шестте жироскопа на апарата, които контролират ориентацията му в пространството и ще бъдат поставени нови акумулаторни батерии. Ще бъде сменено термозащитното покритие на телескопа, спектографът STIS и три сензора за определяне на космическите обекти

Но това, което ентусиазира астрономите по света е, че ще бъдат монтирани два напълно нови прибора. Това са панхроматична широкооъгълна камера WFC3 (Wide Field Camera 3) и спектограф COS (Cosmic Origins Spectrograph, с който чувствителността на апарата ще нарасне 10-20 пъти. Това ще превърне ветерана в нов тип апарат, който ще бъде способен още дълго време да ни изпраща информация за дълбините на космоса, за рланните галактити и разпределението на тъмната материя във Вселената.

Астрономите говорят даже, че мощността на орбиталния телескоп ще се увеличи до 90 пъти. Казано по друг начин сега Hubble може едновременно да види 10 галактики, а след ремонта ще може да наблюдава по 900 наведнъж. Според НАСА след промените телескопът ще може да работи до около 2020 г.

Тагове: