След изследване на дребнозърнеста почва, добита от Curiosity от повърхността на Марс, учените са установили, че около 2% от марсианската почва съдържа вода. Curiosity е анализирал пробата чрез инструменти наречени Sample Analysis at Mars (анализатор на проби на Марс) или SAM, който разполага с газов хроматограф, масспектометър и настройващ се лазерен спектометър.
Марсоходът първо е събрал пръст, пясък и дребнозърнеста почва от 6-сантиметрова дупка. Част от изкопаната почва е била поставена в SAM, където е нагрята до 835 градуса. Освободените газове, които включвали въглероден двуоксид, кислород и серни съединения, са анализирани. Открити са следи от карбонатни съединения, които предполагат наличието на вода в марсианската почва. „Това откритие показва, че не само SAM работи отлично в марсианска среда, но и колко добре се вписва в цялостната система на Curiosity”, коментира Пол Махафи главен изследовател към проекта SAM.
Откритието идва малко след обезкуражаващите новини, че Curiosity все още не е разкрил мистерията около метана на Марс. Липсата му означава, че няма голяма надежда да бъде открит жив микробиологичен живот, но наличието на вода доближава учените с една стъпка към разгадаване на миналото на планетата. „Чрез комбинация на водните анализи от SAM с минераложки, химически и геоложки данни от другите инструменти на Curiosity, ще имаме най-подробната информация, добивана от повърхността на Червената планета“, добавя Махафи. „Тази информация ще ни помогне да напреднем в разбиранията си за процесите, които настъпват на повърхността и ролята на водата на Марс“.