Интернет е пълен до краен предел с подвеждаща информация, луди конспиративни теории и странни „факти“, които са напълно измислени - дори в сферата на Космоса.
В интервю за Science космологът и виден потребител на Twitter Кейти Мак излага някои от най-странните и глупави фалшиви вярвания за Космоса, които е срещала.
В много отношения това е доказателство, че хората вярват на почти всичко, което чуят. Но интервюто насочва и към много по-голям проблем: удивително трудно е да убедиш хората, че вярванията им са неправилни.
„Има нещо, което виждам през цялото време: идеята, че има някаква гигантска празнота в Космоса, нещо като черно петно в Космоса“, каза Мак пред Science. „Но това не е празнота. Това е молекулен облак [мътно образувание от прах, където се раждат звездите].“
Нещата стават и много по-ексцентрични.
„Имаше няколко твърдения относно идеята, че на определена дата Марс ще изглежда голям колкото Луната на небето“, продължава космологът пред Science. „Понякога се говори, че ще има подреждане на планетите, което ще промени гравитацията на Земята. Това пък ще ни направи за кратко по-леки.“
Излишно е да посочваме, че всичко това са нелогични твърдения. Всичко, което Мак може да направи, е да събере всички странни възгледи, които се появяват във входящата ѝ поща, в папка, наречена „независими теоретици“.
Подобни твърдения, макар на пръв поглед да са смешни и забавно несериозни, сочат към много по-широк проблем: недоверието в науката, засадено от неинформирани или дезинформирани, които често се обединяват като привърженици на конспиративни теории.
„Това е едно от нещата, които в крайна сметка са наистина опасни - а именно сляпото приемане. Това е все едно някои хора просто да не вярват в гравитацията“, казва Мак пред Science. „Ако сте инвестирали достатъчно в тази лъжа, неминуемо в един момент ще стигнете до точка, в която да вярвате в истинска теория на конспирацията.“
Хората онлайн просто не предприемат допълнителна стъпка за оценка на изображението или видеото, което споделят в социалните медии, независимо дали това се дължи на липса на изследователски умения, или просто не им пука, според изследователката.
Мак посочва пред Science, че повече или по-малко се е отказала от развенчаването на лудите твърдения, които вижда онлайн, и е по-фокусирана върху споделянето на „истинската информация“ по „неосъдителен начин“.
Това е възхитителен подход за справяне с дезинформацията онлайн. Вместо да наричаме теоретиците на конспирацията глупави, намирането на общ език и обяснението на научните факти по неснизходителен начин е разумен отговор.
И може да е достатъчно, за да убеди някои невярващи, че гравитацията наистина е реална сила.
Снимка: Pikrepo
Виж още: Нова технология може да ни позволи да обикаляме планетата с невиждани скорости