Според Лаура Мерсини-Хютън от Университета на Северна Каролина черните дупки не съществуват. Според астроифизиците звезди с маса 20 пъти по-голяма от тази на Слънцето, образуват черни дупки след смъртта си – обекти с невъобразимо голяма маса и гравитация, които привличат в себе си дори светлината.
Стивън Хокинг първи теоретизира през 1974 г., че заради квантовите закони в Радиуса от гравитационния радиус на черна дупка се отделя радиация, позната като Хокингова. С времето така се отделя маса от дупката с процес, наречен изпарение. Според Мерсини-Хютън обаче при смъртта на звезда се изпарява експоненциално голямо количество маса, така че формирането на черни дупки става невъзможно.
Ученият твърди, че е успяла да обвърже квантовата теория и тази за относителността – нещо, което други търсят от десетилетия насам. Според нея теорията ѝ е едно от най-големите открития в науката на XXI в., но много колеги не са съгласни.
Според Уилям Ънръх от Университета на Британска Колумбия дисертацията на Мерсини-Хютън има фатални грешки. Според него в труда се забелязва фундаментално неразбиране на Хокинговата радиация. За да се изпари масата, за която Мерсини пише и говори, ще са необходими 10 на 53 пъти възрастта на Вселената. Грешката в изчисленията идва от предположение, че близо до гравитационния радиус масата на черната дупка става по-голяма, а не по-малка – проблем, изяснен още през 70-те години на миналия век.
Вижте още: Свръхмасивна черна дупка изяде звезда