Астрономи са установили, че на една от новооткритите екзопланети може да вали каменен дъжд. Новината беше съобщена на сайта на Вашингтонския университет, а обширна статия по темата има в списание The Astrophysical Journal.
Обект на изследването е много популярната напоследък сред астрономите екзопланета Corot-7b, която е открита през февруари 2009 г. Тя представлява тяло с маса около две земни, което се върти около звездата Corot-7, разположена на около 500 светлинни години от Земята в съзвездие Еднорог.
Използвайки компютърно моделиране, учените са изяснили какви са климатичните условия на екзопланетата. Предполага се, че поради своята близост със звездата си планетата е постоянно обърната към нея с едната си страна - също както Луната към Земята. При това температурата на осветената повърхност е 2600 келвина, а на затъмнената - 50 келвина.
В резултат слънчевата страна представлява своеобразен океан от разтопена лава, смятат астрономите. Те са убедени, че независимо какъв е точният състав на космическото тяло, при тези условия намиращите се там скални образувания кондензират, при което на някои места редовно падат каменни дъждове. Повечето учени са скептични за възможностите за живот на осветената страна, но все още се знае малко за другата половина на планетата.