Китай прати първия си космически роувър Yutu на повърхността на Луната през 2013 година и оттогава той изследва лунната повърхност. Сега китайските учени обявиха, че роувърът е открил непознати до момента вид базалтови скали, лежащи на повърхността на Луната. Скалите са идентифицирани с помощта на двойка оптични спектрометри, с които е оборудван Yutu. Базалтът е вулканична скала, образувана от охладени потоци лава. Тя е богата на кварц.

Скалата е на около 2,96 милиарда години и е най-ранната находка на скали, идентифицирани до момента. Учените смятат, че Луната е на около 4,5 милиарда години. Този нов базалт също е необичайно богат на желязо, титан и оливин. Съставът на скалата може да помогне на учените да отговорят на няколко въпроса за формирането на Луната и нейното охлаждане.

Американският учен Томас Уотърс казва, че като се има предвид колко малко сме проучили повърхността на Луната, не е изненадващо, че китайската мисия е открила нов вид скала. Учените все още спорят за това, кога се е образувала Луната, и подобни открития един ден могат да отговорят на този въпрос.

 

Прочетете още: Hubble откри космически обект, подобен на лазерен меч