Gallery "2894"
Наблюденията на австралийски астрономи потвърдиха, че част от звездите, намиращи се във външната част на Млечния път, е попаднала в него от съседна галактика джудже в съзвездието Стрелец. Това съобщава Австралийският национален университет, като се позовава на статия, публикувана в списание Astrophysical Journal.Известно е, че звездите, попаднали в Млечния път от съседната галактика джудже, чиято маса е 10 000 по-малка от масата на нашата галактика, образуват своеобразен ручей, преминаващ през халото й (сфера от стари звезди, обкръжаващи диска на галактиката).
Стивън Келер и неговите колеги от Факултета по астрономия и астрофизика от Австралийския национален университет открили, че този ручей се простира поне на 150 000 светлинни години по-далеч, отколкото се предполагаше досега.
За да установи каква е посоката на потока групата на Келер анализирала повече от 15 000 архивни снимки на небето.
За основен ориентир послужил редкият тип пулсиращи звезди, наречени RR Лира, които често се използват за индикатор за разстояния, поради уникалните си свойства.
Описанието на това как именно гравитационното притегляне на Млечния път влияе на спътника може да помогне при уточняването на формата и масата на нашата галактика, уточнява електронното издание ЛентаРу.
Подобни гравитационни взаимодействия дават възможност да се провери за наличие на тъмна материя, за която се предполага, че съставлява по-голямата част от масата на Млечния път.
Коментари (0)