Gallery "3088"
На всеки се е случвало да загуби скъпа за него техника поради технически проблем. Дали ще става въпрос за часовник от 100 лева или за процесор на стойност близо 2000 лева, няма значение. Но никой от нас не е изпитвал ужаса да изгуби нещо, струващо няколко десетки милиона в долари. NASA със сигурност не приемат лесно да загубят космическа техника за толкова много пари и за това те са готови да инвестират в изобретяването на "самолекуващи" се устройства. Доказано е, че рядко големите трагедии са в следствие на голям проблем. Много често се оказва, че някоя малка част от хилядите техники по космическите кораби е дала дефект и то дефект, който може да се отстрани с елементарно репрограмиране на операционния чип.
Али Акоглу и неговите студенти от Аризонския университет работят на хибридна хардуерно-софтуерна система, която един ден ще позволи благодарение на изкуствен интелект космическите кораби да се поправят сами. Той използва Field Programmable Gate Array за да създава чиповете. FPGA комбинира софтуер и хардуер за да изгради гъвкава система, която може да се реконфигурира на ниво чип (или иначе казано да и се промени напълно функцията, например). Тъй като някои от операциите се извършват извън процесорния чип, благодарение на софтуера ще стане възможно симулирането на различен хардуер. Така, едно устройство след реконфигуриране ще може да изпълнява функциите на някое друго.
В момента учените са преминали на второ ниво от своята разработка. Заедно с Jet Propulsion Laboratory те тестват в момента 5 устройства, които са свързани помежду си по безжичен път. "Когато създадем проблем в системата, ние се опитваме да я поправим по два начина" обяснява Акоглу. Първо оставяме системата да опита да се "излекува" сама като препрограмира проблемната зона. Ако това не стане, при втората стъпка устройството се опитва да "наеме" "свободен" хардуер и софтуер от себе си, като целта отново е отстраняване на проблем. Ако обаче и вторият етап се провали, интелигентната мрежа се "обръща" към едно от другите устройства, което си препрограмира операционния чип, за да изпълнява своите функции и жизненоважните на разваленото звено. А ако две устройства се развалят, останалите 3 си разделят техните задачи и така функциите продължават да се изпълняват, но от само три части.
Цялата идея е, когато в Космоса нещо се развали и то не може да бъде сменено, без да се разглоби совалката, други устройства да поемат неговата функция и така да се спаси не само техниката, но и човешките животи. Али Акоглу и неговите колеги се надяват, че това радикално решение ще започне да се използва не само в Космоса, но и най-вече при автомобилостроенето и при медицински апарати от всякакъв вид.
Коментари (0)