Gallery "3209"
Следващия месец два центъра на НАСА Космическият център Джонсън и Изследователския център Еймс, ще публикуват доклад, в който ще бъде предложено да бъде изпратена пилотируема мисия до астероида 2000 SG344. През 2000 година се смяташе, че 2000 SG344 може да се сблъска със Земята през 2030, като вероятността за това беше доста висока: 1:500.
Последващите наблюдения обаче показаха, че реалната опасност е значително по-ниска и въпреки че астероидът на няколко пъти ще се доближава до Земята, сблъсък няма да има, отбелязва вестник Гардиън.
Диаметърът на 2000 SG344 е около 40 метра, а масата му около 70 000 тона, изчислява НАСА.
Според данни на вестника инженерите ще предложат до астероида да се изпрати корабът Орион, който ще замени совалките, като общата продължителност на мисията ще бъде между 3 и 6 месеца. Двама астронавти ще прекарат на повърхността на астероида седмица-две.
В изследването, което ще бъде публикувано в списание Acta Astronautica, се твърди, че експедицията ще помогне при проучването на историята на Слънчевата система, а така също и методите за защита от потенциално опасните астероиди.
Освен това мисията може да бъде генерална репетиция преди пилотируемите полети до Луната и Марс.
Ще се проверят психологическите последици върху екипажа от продължителна мисия, възможните проблеми при работа в открития космос. Астронавтите ще могат да тестват методите за пречистване и получаване на питейна вода и подходящ за дишане кислород.
Предлага се корабът да полети към 2000 SG344, когато той за пореден път се приближи към Земята.
Тъй като гравитацията на небесното тяло е много малка, Орион ще трябва самостоятелно да се прикрепи към него вероятно със специални котви.
Скоростта на астероида е около 45 000 км/час, поради което технически тази задача е доста сложна.
Коментари (0)