NASA ще изпрати два спътника в пояса на Ван Алън, за да изследват как радиационните полета влияят на Земята, сателитите и космонавтите. Изследователските кораби отиват в една от най-опасните зони в околоземното пространство.
Радиационният пояс на Ван Алън е открит в края на 50-те и не е изследван активно поради силната радиация. NASA ще използват два апарата, които ще се движат в различни орбити, за да взимат едновременни данни от две различни точки. Машините са осмоъгълни на вид, високи под 2 метра, диаметър около 90 см, тежат около 700 кг и са облицовани с алуминий.
Частиците са изхвърлени от слънчеви изригвания и се привличат от магнитните полета на нашата планета, като се движат с над 1,5млн км/ч. Ако ви звучи прекалено сложно, то може да се сетите за слънчевите бури. Машините ще изследват данните на тези частици, за да могат учените да предсказват влиянието на тази радиация върху земните процеси. Поясът на Ван Алън е изключително коварен към механиката, като всякакви телефонни и телевизионни сателити, минаващи през него, са съпътствани от бъгове и дефекти. През 1994 г. слънчева буря изкара от строй два сателита и остави цяла Канада без телефони, телевизия и радио за няколко дни.
Радиационният пояс може да променя формата си, следователно и близостта до Земята - вътрешния кръг може да достигне до 180 км от повърхността на планетата, а външния - до 40 000 км. Почти всички планети в Слънчевата система имат такива пояси - Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Марс обаче няма такъв, тъй като няма магнитно поле и радиацията попада на повърхността на планетата поради липсата на атмосфера.