Глинен фрагмент, открит в марсиански метеорит, увеличава шансовете за обитаемост на Червената планета. Все още няма доказателства за живот на съседката ни, но Curiosity открива все повече факти, които подкрепят теорията, че някога там е проблеснала искрата на живота.

Глинени минерали, открити от ровъра, предполагат, че вода в реки и езера е текла на Марс преди време. Откритият в Египет през 1911 г. метеорит Накла произхожда от Червената планета, в него също са открити следи от глина. Резултатите от изследването на овална кухина, изпълнена с богата на желязо глина, първоначално са били, за да се установи дали не е фосил на бактерия. Но впоследствие учените стигат до заключението, че далеч по-вероятен произход е процеждаща се през пукнатините на скалата вода.

През 2006 г. друго проучване открива микроскопични тунели в метеорита, които приличат на оставяните от микроорганизми на Земята. Според проучването тези тунели са се появили, преди скалата да е откъртена от Марс.

Подобни метеорити се образуват, когато друг космически обект се сблъска с планета, както Марс често е бомбардирана. При сблъсъка се отделят парчета почва и скала, които поемат достатъчна част от кинетичната енергия на сблъсъка, за да излязат от орбита. Дали ще открием твърди доказателства за живот на Марс? Споделете мнението си в коментарите.

 

Тагове: