Според данните, с които разполагат в момента учените-астрономи, приблизително след 5 милиарда години нашата галактика – Млечният път и съседната Андромеда ще се сблъскат в зрелищно космическо шоу. Затова, за да се намери отговора какво точно ще се случи при сблъсъка на двете галактики, може да се разчита единствено на сложен космологичен математически модел, отчитащ всички детайли, включително сливането на двете централни черни дупки в една свръхмасивна черна дупка.
Новият модел, разработен от многобройна група учени, начело с тези от Международния център за радиоастрономически изследвания International Centre for Radio Astronomy Research (ICRAR), разположен в западна Австралия, дава известна яснота. Във видеото по-долу може да проследите взаимодействието или по-скоро „танца“ на двете галактики, както и самото им сливане.
По време на първия етап, измененията в структурата на двете галактики ще са минимални, те ще засегнат само звездите, разположени в перифериите им, включително и нашата Слънчева система, като те ще променят траекториите на своето движение спрямо центъра на галактиката. След това предстои етап на ускорение на движението на двете галактики една към друга, което ще доведе до по-драматични събития. Доколкото галактиката Андромеда се явява по-голяма от Млечния път, (тя притежава в себе си приблизително трилион звезди, докато нашата е само с 300 милиарда) то Андромеда просто ще погълне Млечния път, както преди това Млечният път е погълнал своите спътници – галактиките-джуджета Големият и Малкият Магеланов облак.
В процеса на сблъсъка и сливането на Андромеда с Млечния път ще вземе участие и още една галактика – третата по големина в нашата местна група – галактиката Triangulum M33. Но заради малките си размери и маса, влиянието на последната на самия сблъсък ще бъде практически незабележимо. В резултат на сблъсъка ще се получи една супергалактика, която учените наричат „Milkomeda”. Последната ще се явява елиптична галактика, имаща формата на топка за ръгби. Централните черни дупки на двете галактики ще попаднат в гравитационен капан и ще започнат да се сближават. В процеса и в последващото им сливане, в околното пространство в продължение на почти милион години ще се изливат океани от енергия, които ще разтърсят и въздействат на околното пространство и всички обекти, намиращи се в централната част на галактиката.
Трябва да отбележим, че в процеса на сблъсъка на двете галактики, заради малката плътност ще има много малко стълкновения на звезди и други космически тела. Но нашата планета и Слънчевата система няма да са късметлии – заради значителното си разстояние от центъра на галактиката те ще бъдат изхвърлени в междугалактичното космическо пространство.
Данните, използвани за съставяне на математичния модел за сблъсъка на двете галактики са събрани чрез телескопа Anglo-Australian Telescope в Нов Южен Уелс в рамките на програмата Galaxy and Mass Assembly (Gama). В нея участват около 90 учени от различни страни, като тя се реализира в продължение вече на седем години, като целта и е изучаване на глобалните космологични процеси, които ще се случат в далечното бъдеще, тогава, когато човечеството като цивилизация едва ли ще съществува в сегашния му вид.