Изследователи от САЩ установиха, че всички известни към момента елементарни частици биха могли да представляват своеобразни миниатюрни черни дупки. Статията за сега е достъпна само на сайта arXiv.org.

Към момента във физиката са известни четири фундаментални типа взаимодействие: силно, слабо, електромагнитно и гравитационно, като от тях последното се явява най-слабо. В някои нови теории обаче (например теорията на суперструните - Superstring Theory) представата за значението на гравитацията е различна.

Американските изследователи са базирали работата на предположението, че гравитацията е достатъчно силна в случаите, в които става въпрос за мащаби, сравними с планкови размери, т.е. примерно 1.6 по десет на степен минус тридесет и пет. Според тяхното проучване, в подобни мащаби е възможно образуването на микроскопични черни дупки.

Припомняме, че според съвременните представи, животът на подобни обекти е крайно малък - те са изпаряват в резултат на квантово явление, наречено "Лъчение на Хокинг", в памет на своя откривател Стивън Хокинг. Според изследователите обаче, при някои конкретни условия черните дупки биха могли да се намират в устойчиво състояние.

Учените смятат, че подобни черни дупки биха могли да притежават свойства, сходни с елементарните частици. Според тях дори не е изключено всички елементарни частици да се явяват всъщност стабилни микроскопични черни дупки. Учените обаче смятат, че за да бъде потвърдена тази екстравагантна теория, ще трябва да се изчакат първите данни от работата на Големия адронен колайдер под Женева.

Тагове: