Изстреляният през септември 2007 г. Dawn ще влезе в орбита около планетата джудже Церера (Ceres). За да достигне до астероидния пояс, Dawn е изминал почти 5 милиарда км с помощта на Марс и йонен двигател, съобщи Pop Sci.

С диаметър 949 км Церера е по средата между астероид и планета джудже - попада и в двете категории, но това е почти всичко, което знаем за нея – телескопите ни не могат да дадат почти никакви детайли. Напълно възможно е Dawn да открие кратери и кафява, глинеста повърхност, но го има и шанса откритието да е вълнуващо почти колкото тези от Rosetta.

Според инженерите от Планетарния научен институт начело на мисията Dawn, каквото и да открием, ще бъде вълнуващо – заради наличието на воден лед на планетата тя може да прилича на картина на Салвадор Дали например, цялата разтопена и деформирана.

Основният интерес към Церера е, че тя може да се окаже една замръзнала „машина на времето“. Мнението на мнозинството е, че тя е протопланета – потенциална планета, замразена в ранните етапи от формирането си. Ако това е истина, можем да научим много за генезиса на Земята и формирането на планетите като цяло.

Възможно е и под повърхността на Церера да се крие течен океан – среда за живот. Как смятате – дали ще се окаже поредното скучно „откритие“ на космически камък, ще открием нещо ново и вълнуващо за произхода на Земята и живота на нея или направо нов, жизнен свят? Споделете мнението си в коментарите.