След повече от 9 години полет и почти 5 милиарда изминати километра настъпи звездният час на космическата сонда на NASA – „Нови хоризонти“ (New Horizons). Космическият апарат премина през загуба на връзката със Земята, но в момента изглежда всичко е наред и сондата е готова да изпълни своята мисия, изучавайки Плутон и спътника му Харон.

На 8 юли екипът на NASA получи нова фотография на Плутон – най-детайлната от съществуващите до момента. Тя е направена с инструмента LORRY на 7 юли, когато космическият апарат се е намирал на 8 милиона километра от целта на своето пътешествие. Фотографията е и първата, получена след инцидента на 4 юли, когато „Нови хоризонти“ премина в режим на безопасност, изключвайки повечето от основните си модули.

 

Интересно е изображението в централната област, което се вижда на фотографията – там се виждат три региона с различна яркост, както и мистериозно черно петно на екватора, което вече получи и неформално име – „Кит“. Вдясно от него пък може да се види обширна светла област с площ около 2 хиляди кв.км. Какви ли още загадки ще ни предложи Плутон? Предстои ни да разберем!