Gallery "2216"
Космическият телескоп Хъбъл, който се намира в орбита около Земята, направи поредното си удивително откритие този път той засне най-отдалечената от всички известни досега галактики. Астрономите твърдят, че тя се намира на повече от 13 милиарди светлинни години от нашата планета. Съвременната наука изчислява възрастта на Вселената на 13.7 милиарда години, като първите 400 милиона се отнасят към т. нар. тъмни години, когато в младата - твърде малка и твърде гореща - Вселена не са съществували галактики, а веществото се е структурирало в първичен облак водород. Ето защо учените предполагат, че първите галактики са се появили преди около 13.3 милиарда години. Съответно разстоянието от Земята до тях би трябвало да бъде 13.3 милиарда светлинни години.
Новооткритата галактика, получила номер A1689-zD1, се намира почти на тази граница и от земна гледна точка се намира в задния двор на Вселената, отбелязва електронното издание МИГнюз. "Тъй като галактиката се намира от нас на рекордно разстояние, на светлината й са били необходими милиарди години, за да дойде до нас. В момента виждаме картина, която е съществувала преди повече от 13 милиарда години", коментира италианският астроном Пиеро Росати от Европейската космическа агенция.
"Бяхме много изненадани от откриването на такава ярка галактика в ранната Вселена. Тя се е родила само 700 милиона години след Големия взрив", допълва Гарт Илингуърт, астрофизик от университета в Калифорния.
Учените предполагат, че A1689-zD1 може да се окаже първата галактика, преди която не е имало други космически обекти. В такъв случай изучаването й би помогнало при разбирането на принципите на образуване на първите звезди и звездни купове във Вселената. Освен това чрез нея те могат да разберат как са свършили тъмните години и коя е била причината за създаването на галактиките във Вселената.
Коментари (0)