Учените-астрономи, откриха нов пулсар, по-тежък от Слънцето, но с размери които не превишават тези на голям град. В това събитие не би имало нищо учудващо, тъй като на астрономите са познати голям брой пулсари с подобен размер. Но за разлика от тях, новият обект демонстрира „поведение", което направо хвърлило в шок астрономите. Работата е там, че въпросният пулсар в различните моменти от времето излъчва различни видове лъчение.

Продължителността на импулса на пулсара SR B0943+10 е само няколко секунди. За това време той „заглушава" своето излъчване в радио диапазона, но в същото това време нараства нивото на излъчване в рентгеновия диапазон. Това необичайно поведение може да отхвърли всички съществуващи до момента теории за „работата" на пулсарите.

Последните, подобно на гигантски маяци изпращат импулси от радиовълни или друг тип електромагнитно излъчване на трилиони километри. Наземните радиотелескопи ясно улавят тези сигнали, пристигащи на Земята от най-различни области на Вселената. Отначало, учените са обърнали внимание, че импулсите на пулсара SR B0493+10 са имали различна сила, първо мощен радио импулс, а след него е следвал импулс с доста по-малка сила. Преминавайки към наблюдение в рентгеновия диапазон, астрономите са открили абсолютно аналогично поведение на SR B0943+10. Разликата е била в това, че мощните радио импулси и импулсите в рентгеновия диапазон са се излъчвали от пулсара в противоположни фази.

 

Никакъв съвременен модел, описващ пулсарите не може да послужи като обяснение на процесите, в резултат на които се получават последователни изригвания в рентгеновия и радио диапазоните. Изучавайки излъчването на пулсара в различните диапазони учените са се опитали да открият следи от процеси, случващи се в района на магнитните полюси на пулсарите. Вместо това, те са се натъкнали на още една фундаментална астрофизична загадка.
„Ако нашите предположения се окажат верни, това означава, че динамиката на промените в магнитосферата на пулсарите може да не бъде тясно свързана с въртенето на самия пулсар. А това означава, че за първи път наблюдаваме пулсар с магнитосфера, която под влиянието на някакви външни фактори един вид „живее свой собствен живот" - разказва Джоана Ранкин, учен астрофизик от университета Върмонт.