Звезда, която свети 100 пъти по-ярко от Слънцето, бе открита от канадски астрономи. Тя е няколко милиона години по-стара от нашето светило, а температурата в горните слоеве в нейната фотосфера е около 45 000 градуса по Целзий, съобщава електронното издание НЮЗру.

Толкова горещи звезди са рядкост в близките до нас части на галактиката, коментира професорът по астрономия Дейвид Търнър, директор на обсерваторията на университета в Халифакс, провинция Нова Скотия. Той обясни, че откритието е направено чрез апаратурата на малката обсерватория Аби Ридж на брега на езерото Стилуотър в Нова Скотия, където всяка трета нощ е благоприятна за астрономически наблюдения.

Това е доказателство, че за да се направят интересни открития не е задължително да се изпращат в орбита или да се използват големи телескопи, коментира професорът. Понякога е възможно откритията да се направят чрез по-скромно оборудване. Важно е само да се съсредоточите върху търсенето.

Д-р Търнър не изключи вероятността тази звезда да е наблюдавана и по-рано в небето на северното полукълбо, но да не е оценена нейната светимост. Информацията за откритието на канадските астрономи ще бъде публикувана в новия брой на списанието на Американската асоциация на наблюдателите на променящите се звезди.

Фотосферата е този слой на атмосферата на звездата, който е най-близо до нейната повърхност. Във фотосферата се формира достигащият до нас непрекъснат спектър на оптичното излъчване на звездите. Например дебелината на фотосферата на Слънцето е 300-400 километра.

Тагове: